https://islambgr.blogspot.com/

https://islambgr.blogspot.com/
https://islambgr.blogspot.com/

https://grandmufti.bg/bg/

https://grandmufti.bg/bg/
https://grandmufti.bg/bg/

Minaret news,BG

вторник, февруари 03, 2009

Религиозната секта на йезидите

“Хюриет”:Сектата на йезидите твърди, че е имало геноцид над тях по време на Османската империя

03 февруари 2009 | 13:58 | Агенция "Фокус"

Ербил/Анкара. Живеещите в Ирак представители на религиозната секта на йезидите написаха писмо до президента на САЩ Барак Обама с твърдение, че през 1916 г. по време на Османската империя са били избити един милион йезиди, съобщава турският вестник “Сабах”. В писмото се настоява Барак Обама да окаже натиск върху Турция да признае извършеното през 1916 г. като “геноцид”. Духовни и политически лидери на йезидите се събраха вчера в свещената за тях местност Лалеш в околностите на град Мосул, за да формулират текста на писмото до Барак Обама. В него се твърди, че през 1916 г. по време на Османската империя са били избити един милион йезиди под претекст, че помагат на арменците.

Агенция “Фокус” припомня:

Йезидите са религиозна секта и обитават територии в Северен Ирак, Иран, Сирия, Грузия, Армения и общо в Кавказ. Смята се, че членовете й наброяват около един милион души, като най-много са в Северен Ирак. По етнически произход и вяра повечето са кюрди. Доктрината на вярванията им е смесица от езически вярвания, шаманство, манихейство, зороастризъм, юдаизъм, християнство и ислямски елементи.
Йезидите вярват в един върховен бог, но не вярват в съществуването на ада и на злото начало.

Няма коментари:

Публикуване на коментар


Апелативният съд обяви за главен мюфтия Мустафа Алиш Хаджи - 20 април 2011 г.

СОДУ "Нювваб" гр. Шумен

Последователи