Kur’an-ı kerim (sesli ve yazılı)

Тhe voice of minaret

Тhe voice of minaret
Тhe voice of minaret
AL JAZEERA TV,ONLINE HERE !!!

evet

Minaret news,BG

Тhe voice of minaret

Тhe voice of minaret
Тhe voice of minaret

сряда, март 11, 2009

Проект за прилагането на шариата

шейх Шериф11. 03. 2009

Сомалия също прилага шариата

Екип на Ориент.Бг

Вчера сомалийското правителство одобри единодушно проект за прилагането на шариата като основен източник на местното законодателство. Министърът на информацията Фурхан Махмуд съобщи, че той ще бъде предложен на парламента, за да се превърне в реално действащ закон. Новият президент шейх Шариф заяви пред медиите, че властта трябва да се съобразява с желанието на народа, ако той желае да бъде управляван съгласно нормите на ислямския закон.

Според западните информационни агенции тази стъпка е резултат от желанието на новото правителство в Могадишу да внесе елемент на стабилизация в страната след дългия период на гражданска война и размирици. Наблюдателите коментират, че по този начин държавният глава Шериф Ахмед се стреми да изземе част от посланията на крайната ислямистка опозиция, която използва религията за откровено неподчинение и насилие. Самият шейх Шериф счита, че обявеното прилагане на шариата в страната ще се превърне в сериозна предпоставка за контакти и евентуално помирение с непримиримите ислямистки сили, представени най-вече от радикалната групировка „Шабаб ал муджахидун”. Последните продължават да държат като заложница българската гражданка Данка Панчова, отвлечена през ноември 2008 г.

Шериф Ахмед е избран за държавен глава на Сомалия през януари 2009 г. Той беше лидер на организацията „Ислямски съдилища”, която наложи своята власт над столицата Могадишу и южната част на страната. През 2006 г. Ахмед беше свален от правителствените войски, подкрепени от етиопски контингент и от американски военни хеликоптери. В последствие обаче съпротивата срещу слабото правителство, поддържано от чужди войски, се разцепи и шейх Шериф оглави консенсусното течение, което издигна лозунга за помирение. Последният неведнъж е заявявал, че има намерение да приложи ислямския закон в страната, както и да продължи процеса на преговори с непримиримите ислямисти.

Остава открит и въпросът дали известният сунитски проповедник шейх Юсеф Кардауи, базиран в Катар, не е повлиял върху решението на властите за налагането на шариата в страната. Преди няколко седмици той официално се беше ангажирал с посредническа мисия между съперничещите фракции в Сомалия.

Според редица анализатори този акт на сомалийското правителство все пак следва да се разглежда като резултат от прилагането на новата американска тактика за разрешаване на сложни проблемни ситуации в размирните региони, в които населението е мюсюлманско и част от участниците в конфликта са крайни радикали. Буквално преди две седмици подобен случай имаше в региона на долината Суат в северозападната част на Пакистан. Там ислямистките бунтовници се съгласиха да прекратят военните действия срещу армията единствено при условие, че ислямският закон се приложи на територията на въпросния административен район. Така беше умиротворена областта, в която от две години имаше непрекъснати ожесточени военни стълкновения.

Анализаторите са на мнение, че чрез даването на санкция за въвеждане на шариата, новата американска администрация подпомага правителства, които счита за съюзнически. Конкретните случаи са Пакистан и Сомалия. Целта е религиозните радикали да бъдат изолирани от обществото и респективно да бъдат премахнати от военнополитическата сцена, ако продължават да бойкотират процеса на помирение. Тезата на експертите е, че шариатът и в двата казуса представлява своеобразен „морков”, алтернатива на „тоягата”, която не е дала резултати до този момент. Големият въпрос обаче е дали шариатът няма да се превърне в бумеранг, който да се насочи срещу тактиката на конструкторите на сложното политическо решение.

Така или иначе, другият голям проблем е дали подобен начин на шариатизиране няма да стане също рецепта за омиротворяването на Афганистан. Преговорите с талибаните очевидно са факт, след като в тях участва дори и непримиримият молла Омар. Ако до този момент в ислямския свят се очертаха два вероятни варианти, сомалийският и иракският, редно е да се формулира въпросът дали Афганистан няма да изработи свой собствен модел за разрешаване на кризата. Естеството на събитията и характерът на основните играчи на афганистанската политическа сцена подсказват, че тази азиатска страна се доближава до сомалийската специфика (крайна етнотрибалистична раздробеност, слаба държавност, крайни ислямисти, които са били на власт и други). Не би било изключено след време да видим начело на държавата лидер, част от муджахидинския елит, който да възприеме някакъв вариант на влияние на ислямския закон върху местното законодателство. Безспорно парадоксът се изразява в това, че шариатът вече стана не само ислямски закон, но и скрито оръжие в ръцете на администрацията на новия американски президент Барак Обама.ориентбг

Няма коментари:

Публикуване на коментар


Апелативният съд обяви за главен мюфтия Мустафа Алиш Хаджи - 20 април 2011 г.

Web Portal Turkey


СОДУ "Нювваб" гр. Шумен

Последователи