10. 03. 2009
Вашингтон търси нова стратегия за Афганистан
Гасан Насър
Някои арабски медии информират, че Саудитска Арабия заема важно място в американските планове при изработването на новата стратегия на САЩ за промяна на обстановката в Афганистан. Саудитското разузнаване, ръководено от принц Абдел Азиз Макрин, е инструктирано да оказва пълно съдействие на новия американски пратеник за Афганистан и Пакистан Ричард Холбрук.
Преди два дни пред вестник “The New York Times” президентът Обама намекна, че са възможни контакти с кръгове, които представляват умереното крило на талибаните. Това става приблизително един месец, след като той одобри изпращането на приблизително 17 000 допълнителни военнослужещи в азиатската страна.
През последната седмица на месец декември 2008 г. саудитската държава предприе посредническа мисия между талибаните и правителството в Кабул. Тогава лидерът на талибаните молла Омар, придружен от двама свои помощници - Агаян Мутасим и Абдул Хаким Муджахид, са предприели безпрецедентно посещение в кралството, като са използвали дегизировката на поклонници на светите места по времето на свещения месец Рамадан. В същото време официален Кабул е бил представен по време на организираните преговори от по-възрастния брат на президента Каим Карзай. Без да се споменава дали лично крал Абдула се е срещнал с лидера на талибаните, се отбелязва, че той на два пъти е обещал на афганистанските бунтовници пълна саудитска политическа и финансова подкрепа, ако сложат оръжието и се присъединят към управлението на страната. Вашингтон и Риад са приели акта на прекъсването на командването на съпротивата на талибаните от страна на молла Омар като обнадеждаващ знак, че е възможен скорошен край на конфликта.
В същото време се засилват симптомите, че новата американска администрация все по-настоятелно гледа с недоброжелателно око на сегашния афганистански президент Хамид Карзай. Доказателство в тази насока е фактът, че едва почти цял месец след избора си новият държавен глава Барак Обама намери време да телефонира на съюзника си в Кабул. Най-непримирим в това отношение е вицепрезидентът Джо Байдън, който настоявал за незабавното отстраняване на Карзай, дори това да означава отлагане на президентските избори през август. Всъщност с подобна заплаха някои наблюдатели обясняват желанието на Карзай да изтегли датата на избора през април тази година. Ричард Холбрук силно се е противопоставил на подобни намерения, тъй като според него това можело да застраши гладкото протичане на контактите с талибаните.
Вчера Джо Байдън информира съюзниците от НАТО за обстановката в Афганистан, поставяйки акцент върху необходимостта от създаването на нова стратегия за разрешаване на проблемната ситуация. По този начин той подготвя встъплението на Обама по същата проблематика на срещата на високо равнище на Г-20 в Лондон и на срещата НАТО - Европейски съюз в Прага, които ще са насрочени за месец април. САЩ призовава за свикването на международна конференция за Афганистан, на която да бъдат поканени всички негови съседи, в това число и Иран.
След допускането на множество грешки от стратегическо и тактическо естество в азиатската държава, САЩ изведоха Афганистан като основен приоритет, след като очертаха ефективните външнополитически решения за Ирак. Халил Аанани - заместник-главният редактор на списание „Външна политика”, издавано от египетския „Ал Ахрам”, в своя аналитична статия счита, че за Афганистан Вашингтон трябва да избира между „сомалийския” и „иракския” вариант. При първия талибаните ще бъдат допуснати до властта самостоятелно единствено, ако докажат, че ще упражняват „по-мека” версия на исляма. Целта е да не остане същият средновековен режим, който управляваше Афганистан през периода 1996-2001 г. Съмненията за избор на подобна опция са силни, тъй като сегашните управляващи няма да я приемат. Не се знае дали всъщност „сомалийският” вариант няма да прерасне и в „съветски”, при който просъветските сили бяха подложени на гонения и тотално унищожение.
Няма коментари:
Публикуване на коментар