Минисреща на върха в Близкия Изток – първият пробив на Обама
Планираната за 11 март в Риад среща между държавните глави на Саудитска Арабия, Египет, Сирия и вероятно на Катар се възприема като първия реален успех на новата американска дипломация в Близкия Изток. Подобни контакти са прецедент за региона, имайки предвид доскорошната имагинерна принадлежност на Сирия към радикалната ос Иран – Сирия – „Хизбула” – „Хамас”, а на останалите държави – към т.нар. „умерени арабски режими”.
Държавният секретар Клинтън заяви, че възприема подобни контакти като възможност за отдалечаване на Сирия от Иран вследствие на „отварянето” на Вашингтон към Дамаск. От своя страна страните-членки на „умерения” блок дават ясен сигнал на Сирия, че я приемат за партньор и са готови да направят необходимите стъпки за сближаване. Идеята е Дамаск да бъде стимулиран да се отдалечи от Техеран.
Лидерите на Египет и Саудитска Арабия се надяват тези политически стъпки да имат реални резултати в баланса на силите на театъра на военните действия в Газа. Президентът Мубарак и крал Абдула таят надежда, че най-радикалните палестински сили и контролираните от тях бази ще бъдат закрити с помощта на Дамаск, който разполага с достатъчно ефективни инструменти за влияние.
Първите последствия вече са налице. На 7 март радикалното движение „Хамас” е започнало „да изземва” джамиите и благотворителните организации, които до този момент са били контролирани от организацията „Ислямски джихад”. Последният терористичен субект е създаден, финансиран и директно управляван от Иран. Само за една нощ е била „сменена собствеността” на 80 джамии, част от които са били използвани за разполагането на ракетни установки. Член на „Сарая ал кудс”, въоръженото крило на „Ислямски джихад”, е заявил пред кореспондент на лондонския вестник „Шарк ал аусат”, че представители на „Хамас” са арестували 10 активисти и полеви командири на организацията в град Хан Юнес. Според него те са употребили физическо насилие, за да ги принудят да подпишат документ, според който повече няма да участват в изстрелването на ракети от Газа. Според въпросния член на „Ислямски джихад”, „Хамас е използвал методите на палестинската автономия от времето, когато тя се е опитвала да принуди „Хамас” да се откаже от въоръжената съпротива. В същото време в Израел отбелязват, че вчера е бил първият ден без изстреляни ракети по територията на еврейската държава.
Редица чуждестранни наблюдатели са на мнение, че това е първото доказателство, че Дамаск желае да възстанови контрола си върху радикалните палестински организации за сметка на Иран. Друго симптоматично доказателство в тази посока е изчезването от медиите на близкия до Техеран лидер на политбюро на „Хамас” Халед Машаал. Последният резидира постоянно в Дамаск.
Така или иначе, съмненията за искреността на Сирия остават. Не е ясно доколко тези действия не са част от предварителен сценарий, съгласуван с ислямската република. Възможно е истинският критерий за реалната промяна в баланса на силите в Близкия Изток и появата на нови настроения в Дамаск да е интензивността на контактите с радикалната ливанска партия „Хизбула”. Последната се възприема не само като най-мощната, но и като най-близката до Иран организация в целия регион.
Преди седмица „Форин офис” официално заяви, че смята единствено военното крило на „Хизбула” за терористична формация. Политическото представителство на въпросната организация се ползва с доверието на британската външнополитическа институция и контактите с нея не са забранени. Официален Лондон обаче заяви, че „Хамас” не се радва на подобен статут.Почти едновременно с изявленията на говорителя на „Форин офис” по тези проблеми, Вашингтон декларира, че САЩ все още нямат готовност да предприемат подобни стъпки към радикалната шиитска ливанска организация. Така или иначе обаче, американското отваряне към Сирия е белег за възможността да се очакват подобни потенциални действия от новата администрация на Белия дом.ориентбг
Няма коментари:
Публикуване на коментар