Сблъсъкът между исляма и Запада бил неизбежен
Катарската неправителствена организация YouGovSiriaj – Организация за образование, наука и развитие на обществото, организира изследване на общественото мнение в няколко страни от Персийския залив, Машрека, Ирак и Северна Африка. То е проведено в периода 6 – 11 октомври 2008 г. и е обхванало 935 души. Катарската НПО се ръководи от шейха Моуза бинт Насър, съпруга на емира на Катар.
Резултатите от допитването разкриват, че приблизително 50% от гражданите на изброените държави са на мнение, че приближава неизбежен сблъсък между Запада и исляма. Около 30% от респондентите твърдят, че т.нар. „политически ислям” и военният джихад представляват истинска заплаха за западните демокрации. 47% от запитаните посочват, че настоящата политическа ситуация в арабския свят създава благоприятна почва за експлозията на политическия ислям. Едновременно с това 85% от интервюираните считат, че ислямистките движения имат по-голяма популярност от държавата сред местните общества. В същото време едва 25% от участващите в анкетата са на мнение, че политическият ислям е единствената алтернатива на сегашните светски режими. Приблизително същият процент посочват и причината, поради която ислямистите са смятани за истинската политическа алтернатива. Според тях ислямистките лидери успяват да застанат настрана от корупционните практики, в които са забъркани сега управляващите политически партии.
Изводите от друг раздел на изследването сочат, че 64% от арабите споделят идеята, че на настоящия етап реформите за демократизация на региона са преустановени. 40% от респондентите мислят, че намесата на Запада и нейните институции представляват по-скоро пречка и създават затруднение пред процеса на демократизация в арабския регион.
За най-демократична арабска държава са определени Обединените арабски емирства, радващи се на 25% подкрепа. На второ място е поставен Ливан. Повече от 70% от интервюираните силно желаят в тяхната страна да се установят повече демократични порядки. Около 90% от включените в допитването споделят, че жената задължително трябва да има избирателни права, а 77% заявяват, че демокрацията е мощен източник за укрепването на държавността. Над 81% от респондентите откровено заявяват, че демокрацията и исляма се припокриват.Все пак, ако трябва да избират между стабилността и демокрацията, арабите биха избрали първото. Резултатите от въпросната анкета показват, че на това мнение са повече от 2/3 от запитаните. Въпреки това повече от 50% са съгласни с мнението, че през 2008 г. арабският регион е много по-демократичен, отколкото е бил преди 4 години.ориентбг
Няма коментари:
Публикуване на коментар