България - предпочитана дестинация за кувейтчани
Ива Димова - ТВ 2
Кувейт - София
Илко Шивачев е посланикът на България в Кувейт. Откакто е в арабската страна, той си е поставил нелеката задача да представи България като държава с подходящ инвестиционен климат пред местните бизнесмени.
Около 1500 българи годишно пътуват до Кувейт, а около 2500 кувейтци посещават България – това са цифри от статистиката. Интересът между двете държави обаче, трябва да се поддържа и развива.
Според посланика ни, Кувейт е малка, но много важна за България държава. Според него Кувейт иска да развива отношенията си с България – не само поради личните си пристрастия (ние сме една от първите страни, подкрепили Кувейт по време на окупацията на Ирак), но и заради факта, че местните бизнесмени, са хора, които следят много стриктно своите икономически интереси, а България е подходяща за развиване на успешен бизнес.
Г-н Шивачев, кои са отраслите, които представляват интерес за местните бизнесмени?
- В Кувейт се смятат перспективни за инвестиция отраслите - енергетика, телекомуникации, туризъм, балнеотуризъм и недвижими имоти. През минала година е осъществено успешно участие на наши фирми в изложение на недвижими имоти в Кувейт. Благодарение на него са закупени земи, апартаменти и къщи у нас на стойност над 20 милиона долара, което е много добър резултат.
Според г-н Шивачев българите трябва да разглеждат Кувейт като важен стратегически инвестиционен партньор. Ние бихме могли да бъдем интересни с разнообразни туристически забележителности, планините, морето, чистия въздух, доброто туристическо обслужване, допълни посланикът.
Какво е отношението на кувейтските граждани към България?
- Българската общност в Кувейт е много добре поставена в обществото, което създава на държавата ни добро име и успешна предпоставка за бизнес сътрудничество. Специалистите ни са с голям авторитет и от кувейтска страна има интерес техният брой непрекъснато да нараства. Положителен пример е наемането на български лекари специалисти и медицински сестри във всички болници в страната от Залива. Те са добре платени, живеят и работят в добри условия и помагат на семействата си у нас, което пък индиректно подпомага българския бизнес. Към момента в Кувейт работят около 800 наши медицински сестри, общопрактикуващи лекари и специалисти.
При какви условия Кувейт би инвестирала в България?
- Специфичното за инвестициите на Кувейт, е че обикновено се осъществяват чрез учредяване на т.нар. инвестиционни фондове. В момента в процес на реализация са три инвестиционни фонда – споделя със задоволство г-н Шивачев. – Приоритетни сектори са енергетиката, телекомуникациите, туризмът и разбира се недвижимите имоти, а предпочитани градове са София и Варна.
Г-н Шивачев препоръча на българските бизнесмени да се обърнат за информация към Министерство на Външните работи и Министерство на Икономиката, както и към Посолството на България в Кувейт. Той изрази готовност да окаже пълно съдействие на всички, които искат да спомагат за развитието на българо-кувейтските отношения.
„Много са важни личните контакти и контактите със сериозните кувейтски фирми” – допълни г-н посланикът, който се надява през тази година да има още повече реализирани съвместни проекти.
Влюбена в Кувейт
Пожелавам на всеки да може да се докосне до културата на Кувейт, да поговори с хората, които са в основата на една подредена, спокойна, богата и стабилна държава.
Кувейт е разположен в североизточната част на Арабския полуостров, на брега на Персийския залив. Площта на страната е 17,8 хил. кв. км. Граничи с Ирак и Саудитска Арабия. Релефът е равнинна пустиня - на север камениста, на юг пясъчна, с най-висока точка 281 м. Законодателна власт се осъществява се от емира и Националното събрание, а изпълнителна власт от емира и Съвет на министрите (25 члена, назначавани от емира). Държавно устройство е конституционна монархия, начело с емир. Населението е приблизително 2 милиона жители, като само около 600 хиляди са местни. Останалите са придошли от други държави и работещи в Кувейт.
Кувейт няма естествен водоизточник. Затова вода, която се използва в страната се добива чрез обезсоляване на морска вода. Стопанството на Кувейт е основано на нефта – годишният добив е около 100 млн. тона. Именно поради тази причина Кувейт е една от страните с най-висок жизнен стандарт. За селскостопанска дейност е пригоден само 1% от площта на държавата. Развит е риболовът и преработката на риба и морски продукти.
Като самостоятелност – Кувейт е относително млада държава. Независимостта й е обявена на 19 юни 1961 година. През ХVІ в. а била част от Османската империя, а през ХVІІІ в. започва да се управлява от местните шейхове от династията Ас Сабах. През 1946 год. в Кувейт започва да се добива нефт. Това е и моментът, който променя мястото на държавата в световен мащаб. Дотогава препитанието на хората идвало от морето. Те вадели перли и ловели риба. Единственият спомен от това време днес е корабчето – превърнало се в символ, чийто макети могат да се видят навсякъде.
През 1990 г. Ирак окупира Кувейт, а през 1991 г. е проведена операция "Пустинна буря", която води до освобождаването на Кувейт. След освобождението си страната бързо се възстановява и днес няма следи от нападението на Ирак. Улиците са просторни и чисти, накъдето и да обърне поглед човек, ще види красиви сгради, много зеленина и приказна архитектура, лъскави витрини и бизнес сгради.
Тук обичат България – даже на моменти повече отколкото ние си я обичаме. Казват с радост – „Ооо България!”. Всички знаят, че ние сме една от първите държави, които е подкрепя Кувейт по време на агресията на Саддам Хюсеин през 1991 год. И те помнят и оценяват това. Харесват нашите курорти. Знаят къде точно се намира страната ни географски. Знаят за благоуханието на българската роза.
Кувейт, това звучи гордо!
На техния национален празник се усеща дух на обединеност. Националният им флаг присъства навсякъде. Не само като знаме по улици и сгради. Той е върху роклите на малките момиченца, пръстените и накитите на жените, аксесоарите на мъжете. Те са горди, че са родени в Кувейт. Деца и възрастни се пръскат със снежни спрейове по случай националният празник. И всички са щастливи. „Всички за любовта на Кувейт.”
Заливът – е една от най-красивите гледки, които човек може да види. Ароматът на морският въздух е омайващ, въпреки че е зима вълните, съвсем лекичко докосват брега и е приятно за разходка.
Всъщност всичко в Кувейт е незабравимо – хората, красотата на Залива, атмосферата на непознатото, омайващите ястия и лекият фин пясък, който е навсякъде. Едно от местата, които туристът задължително трябва да посети в Кувейт са Водните кули – един от символите на страната. От 120 етаж на най-голямата кула може да се види целият Персийски залив – спираща дъха гледка.
Няма коментари:
Публикуване на коментар