Френският военен министър иска дата за изтегляне от Афганистан
В свое встъпление пред слушатели от американския Център за стратегически и международни изследвания френският министър на отбраната Ерве Морен поиска от ръководството на НАТО ясно да определи дата за изтегляне на войските на алианса от Афганистан. Той постави акцент върху факта, че винаги, когато се заговори за преразглеждането на стратегията на НАТО в тази страна, то се ограничава единствено до увеличаването на контингентите на отделните държави-участнички. На първо място този проблем стои пред армията на САЩ, която смята да изпрати допълнително 17 хиляди военнослужещи, които ще помагат на вече присъстващите в страната 38 хиляди. Министър Морен фокусира своето внимание върху необходимостта да се предостави помощ на Афганистан не само в областта на сигурността, но също така и в управлението.
Специалният пратеник на Елисейския дворец за Афганистан и Пакистан Пиер Лулуш доразви тези идеи на специална пресконференция, заедно с външния министър Бернар Кушнер. Той определи като своя основна задача да окаже „влияние върху стратегията на съюзниците и най-вече върху САЩ с оглед преразглеждането й с цел да се повиши нейната ефективност.” Лулуш призна, че положението в азиатската държава е изключително трудно. Проблемите са толкова големи, че пречат на нормалното възстановяване на страната. Френският дипломат изрази съмнение дали все още новата американска администрация е в състояние да оцени реалната обстановка в Афганистан.
Бернар Кушнер категорично заяви, че Париж не смята да увеличава своя контингент в азиатската държава. Сега той наброява 3 300 войници и се нарежда на четвърто място по численост. Дипломат номер едно на Франция потвърди, че Вашингтон не е искал от неговата страна да изпраща допълнителни военни части.
В същото време световните агенции съобщават, че за пръв път американски помощи, изпратени за контингента в Афганистан, са прекосили руската територия, достигайки до границата с Казахстан. Руски източници подчертават, че „американски граждански доставки са преминали Русия вследствие на споразумение, сключено миналата година между Москва и Европейския съюз”. Всичко това става, след като Киргизстан официално закри американската военна база на летище „Манас”, която изпълняваше функциите на база за снабдяване и поддръжка на НАТО-вските войски в Афганистан. Последната бе разкрита в централноазиатската страна през 2001 г.Узбекското правителство даде съгласие американските войски да използват местните пътища и железопътни линии за доставянето на материални подкрепления за контингента в Афганистан. Таджикското политическо ръководство от своя страна пък одобри прелитанията на американски военни самолети със същата цел. Наблюдатели припомнят, че Ташкент закри през 2005 г. НАТО-вската военна база на своя територия след като САЩ и Европейският съюз осъществиха натиск върху местното правителство за нарушаването на правата на човека по време на Андижанските събития.ориентбг
Няма коментари:
Публикуване на коментар