Силвия Николова
Синодът на дядо Инокентий е започнал преговори с представители на държавата, както изискваше междинното решение на Съдът по правата на човека в Страсбург, стана ясно вчера. Крайният срок за тях, поставен от евромагистратите, е 20 април.
Министър-председателят Сергей Станишев уведоми с писмо нашия синод, че е съставена контактна група от страна на държавата, оглавена от министъра на правосъдието Меглена Тачева, а нейни членове са експерти. Това съобщи за "Монитор" Браницкият епископ Гервасий - главен секретар на Светия синод на БПЦ с наместник-председател Софийския митрополит Инокентий.
По думите му вече е проведена една среща, втората предстои да се осъществи днес. Синодът също е съставил своя комисия не само от владици и свещеници, но и от юристи.
Още не сме се споразумели, преговорите са в начална фаза, каза епископ Гервасий. Настояваме за възстановяване на статуквото, пълно обезщетение за заплати и осигуровки. Едва когато получим тези неща, ще преговаряме с дядо Максим, защото той и синодът му не са страна в спора, заяви той.
Жалбата им, на която Съдът по правата на човека даде ход, е за възстановяване на владенията им до 20 юли 2004 г. В противен случай хората на дядо Инокентий предявяват иск към държавата за обезщетение за близо 1 млрд. евро. Сумата представлява стойността на отнетите имоти, заплати и обезщетения.
-
Синодът на Максим ще се брани и в Брюксел
Деси Стефанова
Свещениците, които осъдиха България в Страсбург, най-вероятно ще бъдат низвергнати от Светия синод на БПЦ и няма да имат право да служат повече. С това формално църковният разкол у нас ще приключи. Очаква се представители на различни църкви да подкрепят това действие на форум утре в резиденция "Бояна", организиран по покана на патриарх Максим. Владиците ни имат подкрепата на Руския патриарх Кирил да свикат подобна среща и в Брюксел, на която духовници от местните църкви да обявят за недопустимо решението на Европейския съд по правата на човека. Ще търсят подкрепа и от българските евродепутати. Идеята е така да се осуети осъдително решение за България, което би последвало, ако правителството не се споразумее със свещениците, изгонени от храмовете при управлението на Сакскобургготски и не им изплати някакво обезщетение. До 20 март правителството трябва да докладва за постигнато споразумение или да обжалва решението на съда, което засега е междинно. След намесата на Руския патриарх и солидната подкрепа от президента Георги Първанов за Максим, се очаква кабинетът да обжалва и да последва осъдително решение с посочени обезщетения, които държавата трябва да изплати на т.нар. алтернативен синод.
Няма коментари:
Публикуване на коментар