Висшият ислямски институт ще стане университет
ДПС лобира за легитимен ислямски университет
Висше образование ще дават още църквите на адвентистите, евангелистите и презвитерианците
Висшият ислямски институт, който обучава младежи за имами, ще може да стане университет. Това предвиждат промени в Закона за вероизповеданията, предложени от депутатите от ДПС Ахмед Юсеин и Лютви Местан, научи „Новинар”. Преди дни ръководството на ислямския институт обяви, че има амбиция да превърне института във висше учебно заведение, като кандидатства за акредитация.
С промените, внесени от двамата депутати, това ще стане още по-лесно, тъй като тази възможност ще бъде записана като отделна точка в Закона за вероизповеданията. От поправката обаче ще могат да се възползват само духовни институти, които са одобрени от Министерския съвет, предвижда проектът.
В момента това са Висшият мюсюлмански институт, евангелският институт „Логос”, презвитериански колеж и семинария, както и теологичният колеж „Стефан Константинов” на адвентистката църква, обясни депутатът Ахмед Юсеинов. Сега, за да се зачете диплома на евангелски или мюсюлмански проповедник, младежите трябва да завършат обучението си в чужбина.
Така например ислямските студенти първо завършват тукашния институт, а след това продължават обучението си в Йордания или в Саудитска Арабия. В същото време обаче Софийската духовна семинария и богословските факултети на акредитираните висши училища издават дипломи за завършено средно и висше образование, равностойни на тапиите от другите гимназии и университети.
От Главното мюфтийство казаха за „Новинар”, че все още не са запознати с предложението на двамата депутати.
Най-вероятно през следващите дни ислямските духовници ще се съберат, за да разгледат промените, обясни секретарят на духовенството Хюсеин Хафъзов. Според шефа на парламентарната комисия по вероизповедания Огнян Герджиков е необходимо първо да се поиска становище от просветното министерство.
За да се разкрие един университет обаче, трябва да има определен брой доценти и професори. „Откъде ще ги вземат? От Сирия и Турция дори да ги доведат, там няма такива звания и съответно те няма да отговарят на изискванията”, категоричен беше заместник-председателят на парламентарната комисия по образование и наука Димитър Камбуров. Такова предложение е опасно и заради голямата автономия на висшите училища у нас, която вече се е превърнала в свободия, коментира още той.