Обама затваря базата в Гуантанамо
Новоизбраният американски президент Барак Обама представи приоритети си за първите 100 дни от своето управление.Един от тях е изработване на план за закриване на затвора в Гуантанамо.
Според Обама САЩ трябва да заложат на дипломацията в бъдещата си политика спрямо Иран, тъй като досегашните методи явно не дават желания резултат. Не е изключено за първи път от края на 70-те години да бъдат изпратени американски дипломати в Техеран, коментират анализатори.
По отношение на кризата в Ивицата Газа съществена промяна в политиката на САЩ не се очаква, но Обама заяви категоричната си готовност незабавно да се ангажира с нейното разрешаване след встъпването си в длъжност.
Другата основна цел на Обама е затварянето на Лагера за затворници в Гуантанамовия залив. Тази част от плановете на новоизбрания държавен глава едва ли ще може да се осъществи през първите месеци от управлението му. Той сподели, че задачата се е оказала по-сложна от очакванията му, но ще бъде разрешена с течение на времето. В същото време телевизия Си Ен Ен съобщи, че печално известният затвор може да бъде закрит още през първата седмица след инагурацията на Обама, позовавайки се на двама информирани източници. „Избраният за президент не веднъж е говорил за това, че системата на затвора в Гуантанамо не позволява по удачен начин да се осъществява правосъдие над терористи”, отбелязал единият от източниците.
Между югоизточния кубински град Гуантанамо и едноименния залив е разположена голяма американска военна база. 7 000 военни контролират земята от двете страни на южната част на Гуантанамския залив и не позволяват достъп на града до морето. Първоначално територията е ползвана под наем първо с договор, подписан след Испанско-американската война през 1898 г. срещу наем от 4 085 долара годишно Настоящото кубинско правителство смята присъствието на американците в Гуантанамо за нелегална окупация на този регион.
През 2001 г. в базата е изграден и силно охраняван военен затвор, наречен “Лагер за затворници в Гуантанамовия залив” или затворът “Гуантанамо”. В него са задържани около 300 заподозрени в тероризъм, военни престъпления и участие в атентатите на 11 септември от 40 държави, но предимно от Саудитска Арабия, Афганистан и Йемен.
Преди месец американският министър на отбраната Робърт Гейтс нареди да бъде изработена стратегия за закриването на затвора, която вероятно ще съчетава създаването на специална съдебна система за най-опасните затворници на територията на САЩ и депортацията на до 200 от останалите заподозрени в редица европейски държави.
всекиден,вторник, 13 януари 2009
--------------------------------
Обама забърква религиозен тюрлюгювеч
13.01.2009 13:40
Избраният за президент на САЩ Барак Обама е поканил за участие в мероприятията по инагурацията си епископ-хомосексуалист, пише вестник Los Angeles Times. Джин Робинсън, ръкоположението на който предизвика масово недоволство в Епископалната църква на САЩ и световната англиканска общност, ще проведе встъпителната молитва на тържественото мероприятие пред вашингтонския мемориал на Абрахам Линкълн на 18 януари – два дни преди официалното встъпване в длъжност на Обама.По-рано сексуалните малцинства и правозащитниците бяха възмутени от решението на щаба на Обама да покани на инагурацията пастора-евангелист Рик Уорън, който е известен не само с благотворителната си дейност, но и с изказванията си срещу хомосексуалистите: Уорън ще прочете молитвата на самата инагурация на 20 януари. Робинсън, който в хода на президентската кампания подкрепяше непосредствено Обама и го консултираше по делата на малцинствата, оцени поканата на Уорън като „шамар”.
USA Today цитира думите на Робинсън, съгласно които той е получил поканата от инагурационния комитет още преди 2 седмици. Освен това, поканата на епископа от Ню Хемпшир предизвика предсказуемото одобрение на сексуалните малцинства и недоволство сред консервативните религиозни среди.
Рик Уорън вчера публикува заявление със следното съдържание: „Избраният за президент Обама отново демонстрира своя искрен стремеж да обедини всички американци на добра воля в търсене на взаимно разбиране. Аз приветствам неговото желание да бъде президент за всеки гражданин”.
Освен Уорън и Робинсън в инагурацията ще участват и други свещенослужители. В неделя се изясни, че традиционната проповед във вашингтонската Национална катедрала на 21 януари за пръв път ще бъде прочетена от жена – това е Шарън Уоткинс, която оглавява протестантската Християнска Църква (Ученици на Христа). Освен това, заедно с Уорън в церемонията ще участва и афро-американския свещеник и правозащитник Джоузеф Лоури.
BgNewsroom.com, снимка: EPA/MICHAEL REYNOLDS/BGNES
Няма коментари:
Публикуване на коментар