Тошо Пейков: Забравени храмове в България почти няма, вече почитаме молитвените си места
22 януари 2009 | 15:03 | Агенция "Фокус"
Каква бе изминалата 2008 г. за Национален дарителски фонд „13 века България” и по какви проекти ще работи фондът през тази година, отговор на тези и други въпроси пред Агенция „Фокус” даде изпълнителният директор на фонда Тошо Пейков.
Фокус: Г-н Пейков, как през тази година ще бъдат организирани дарителските сесии на фонд „13 века България”?
Тошо Пейков: През 2009 г. разширяваме процедурата – ще разработваме проекти с участието на общини и ведомства за привличане на средства по вътрешни и международни програми, които ще бъдат предоставяни в съответствие с целите на съответната програма. През 2008 г., съвместно с община Силистра и Доростолската Света Митрополия, привлякохме средства по програма на Министерството на културата и организирахме Дните на България в Румъния. В столицата на българските национал-революционери – хъшовете – град Браила представихме пред българската общност и пред румънските граждани паметниците на българската духовна култура. В Браила получих подкрепа за идеята си да бъдат възстановени ханът и кръчмата на Никола Странджата, а с историка на Българското Възраждане – проф. Дойно Дойнов, предложихме 140-та годишнина от основаването на Българското книжовно дружество през 2009 г. да бъде чествана освен в София – в БАН и в Браила, където е учредено от проф. Марин Дринов.
Фокус: Кои са основните цели, които си поставяте като изпълнителен директор на фонда?
Тошо Пейков: Основните цели на фонда са записани върху страниците на нашия специален закон и са насочени към съхраняването на българската национална памет, в това число на даренията и имотите, предоставени на фонда, много от които се паметници на културата от национално значение. Ще продължим представянето на нашето културно-историческо наследство в страната и в чужбина, а съвместно с Министерството на културата ще положим усилия в списъка на ЮНЕСКО да бъдат включени нови български обекти. Ще организираме изложби с произведения на наши именити дарители. В два от имотите на фонда, които са паметници на културата, са организирани етнографски сбирки и затова разработваме програми за привличане на посетители и провеждане на събития в тези престижни малки дворци – връчване на награди и дипломи на училища, фондации, спортни клубове и граждани. Надявам се членовете на управителния съвет да одобрят предложението да учредим годишна награда за туристите, които са посетили всички български обекти, поставени под закрилата на ЮНЕСКО, както и тези, които Фондът предлага да попълнят световния списък.
Имаме желанието и амбицията, съвместно с Министерството на образованието и науката, да реализираме в Интернет самоучител по български език за деца, откъснати от българската езикова среда. Ще предоставим на 100 български училища в страната и зад граница, на български студентски общности и на някои храмове в чужбина, комплект от 4 прекрасни фото-пана-икони с размери 70 на 100 см с ликовете на Светите цар Борис-Михаил – Покръстител, Кирил и Методий от Йоан Иконописец, глаголицата и кирилицата. Ако успеем, ще им покажем и лика на цар Симеон-Велики – чудесна репродукция по мащабната картина на художника Димитър Гюдженов.
Продължаваме работа по нашата програма „За чистотата на българския език – съхранена духовност и неизвестно бъдеще”.
Фокус: Колко от храмовете и манастирите в България ще подпомогнете през тази година?
Тошо Пейков: От 2005 г. до сега фондът финансово е подкрепил 60 проекта на църковни настоятелства на православни храмове и манастири за извършване на ремонти. Подпомагали сме със средства на фонда и редица новоизграждащи се черкви. Постъпили са редица нови искания и ние ще търсим начин чрез благотворителни кампании, както успяхме в предишни години, да ги удовлетворим и сега.
Фокус: Има ли молитвени места в пограничните райони на България, които са забравени от хората? Задавам този въпрос във връзка с изложбите от фотографии, които реализирате. Предполагам, че такива места биха представлявали интерес от туристическа гледна точка, а защо не и от национална?
Тошо Пейков: Напълно забравени от хората и от Бога храмове в България почти няма, защото ние – българите – вече почитаме молитвените си места, а има много, които са разрушени в годините на безбожния атеизъм. В тях не могат да се извършват служби и да се събират вярващи миряни. Въпреки това хората отиват по такива места, наричани манастирища и правят курбани на поляните, и палят свещи сред порутените свети сгради. Там именно се раждат проектите за възстановяване. На такива вярващи помогнахме в пограничните райони на Трън, на Симитли и на други места, затова по 300-400 души се събират за храмовите празници в манастира „Св. Арх. Михаил” в Тросково, „Света Троица” в Ерул и др.
Що се отнася до фотоизложбата „България в пълен блясък”, постъпиха множество заявки за гостуване в градове и села у нас и в чужбина - в Самоков, Велинград, Трявна, Кърджали, Одрин, Букурещ, Братислава, Канбера, Калараш. Добре би било да експонираме изложбата и в погранични райони на България.
Фокус: Как оценявате изминалата 2008 г. за фонд „13 века България”?
Тошо Пейков: Бих определил 2008 г. като напрегната и успешна. Започнахме през месец март с проява в българското посолство в Берлин, през месец април в Баварския Ландтаг в Мюнхен, в градовете Хоф и Елванген в Германия. По-късно, по повод 100-годишнината от обявяването на независимостта на България, подредихме нашата фотоизложба в Народното събрание и в галерия „Средец” на Министерството на културата. През месец ноември я показахме на румънската общественост в театъра „Мария Филоти” в гр. Браила, а след това в Художествената галерия на град Силистра и в Доходното здание на град Русе.
През изтеклата година (след близо тригодишно ходене по бюрократичните пътеки) в полза на фонда се уреди собствеността на терените в комплекс „Хаджиданчови къщи” (недвижим паметник на културата) в гр. Сливен и започна изпълнението на проект за вертикална планировка. Освен това министерският съвет и областният управител на София-град издадоха документи за предоставяне на фонда на незавършения от 25 години обект „Дом „Родна стряха”. Предстои да се извършат проучвания и да се определи от членовете на управителния съвет инвеститор на обекта, който може години занапред да носи средства за финансиране на социални и културни български проекти.
Десислава АНТОВА
Ръководен принцип: "Ислямът,от началото на неговото възникване до днес в класическите си постановки и на практика строго се придържа към принципа за верска търпимост и отхвърля всяка агресия,която не е породена от агресия.Освен че подчртава общия корен на религиите и почита предходниците на Мухаммад в пророчеството,Ислямът призовава към обич и мирно съжителство между хората,към грижа за децата и родителите,за немощните,сираците,вдовиците,клетниците." Цветан Теофанов,Превод на Свещения Коран
Minaret news,BG
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар