Градът с 1000 будистки храма
Любомир Михайлов
Киото - София
Да отидеш в Япония и да не видиш Киото, това е може би японският еквивалент на популярния в Европа израз "Да посетиш Рим и да не видиш папата". Това ми се въртеше в ума, докато със суперскоростния влак "Стрела" се връщах от древната японска столица в Токио. "Стрелата", или както го наричат тук "Шинкансен", гълташе разстоянието от 515 км между двата града със скорост 300 км/ч., докато пътниците си отдъхваха спокойно в комфортните и чисти вагони. В тях цареше пълна тишина, защото в Япония не е прието в транспорта да се шуми и дори да се говори.
Древната японска столица Киото, преживяла много превратности през вековете, се намира в централната част на остров Хонсю. Населението му днес е 1,5 млн., но посещаващите го годишно туристи са над 40 милиона, мнозинството от тях японци. За тях визитата в този необикновен град с древните си исторически и културни паметници и с не по-малко впечатляващото си настояще е въпрос на патриотичен дълг и национална гордост. Убедих се на място, че наистина тези качества са водещи в ценностната система на народа на Страната на изгряващото слънце. Киото е магнит и за чуждестранните туристи. През VIII век император Каму избира това заобиколено с планини от почти всички страни място за столица и го нарича Хейан Кио, т. е. "спокойна и мирна столица"
През ХI век градът бил преименуван на Киото - "град столица" и остава централен до 1868 г. При възстановяването на властта на императора от шогуните управлението на страната се премества в Токио. Затова и досега Киото се нарича още Западна столица, а Токио - Източна. Градът е бил и в списъка на набелязаните от САЩ за атомна бомбардировка през 1945 г. 17 японски градове, но имал късмет, след като в Пентагона решили бомбите да паднат в Хирошима и Нагасаки. За разлика от Токио през Втората световна война градът не е пострадал тежко. Затова оригиналните му стари квартали с типична японска архитектура са запазени. Такъв е кварталът Гион, където в специални къщи-ресторанти се подвизават прочутите гейши.
Киото е известен като град на хилядата будистки храмове и шинтуистки светилища, сред които се открояват Киомитсу дера, храмът на 1001-те будистки статуи и Златният павилион.
Киомитсу дера (Храмът на чистата вода) е един от най-почитаните будистки храмове в Япония. Основан е през 780 г. и е свързан със сектата Хосо, която е една от най-старите в будизма. Той също е в списъка на ЮНЕСКО. Разположен е на хълм, от който се открива великолепна гледка към града. Под терасата можеш да се насладиш на вкуса на изворната вода, известна с пречистващата си и лечебна сила.
Златният павилион "Кинкаку" е част от Рокуот-джи будистки комплекс, свързан с направлението Дзен. Павилионът с позлатен покрив и елегантна и хармонична триетажна архитектура е изключително впечатляваща гледка. Той е създаден през ХIV век от абдикиралия от властта шогун Йошимицу. В по-ново време е бил запален от будистки монах. Но отново е възстановен със събрани на обществени начала средства, като покривът му е бил позлатен. През 1994 г. е включен в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство. Тук, край красивото езеро, където е "Кинкаку", потокът туристи не спира целогодишно. Не по-малко внушителен е храмът "Санджусангено", където се намират 1001 статуи на Канон - будистката богиня на милостта и състраданието. Храмът е създаден през 1164 г. и в съвременния си вид съществува от 1266 г. Главната зала, където са разположени фигурите, е дълга 100 метра дървена конструкция. Прииждащите тук японци се надяват на помощ и изцеление от болести и други проблеми от будистката богиня Канон. Твърди се, че многобройните ръце на статуите на богинята могат да помогнат едновременно на 2 милиона нуждаещи се от помощ и подкрепа. Киото е известен не само с безчетните си будистки и шинтуистки светини, но е с изтънчената си японска кухня, чайните ритуали и прочутото саке. Киото е и уникален университетски и научен център, в който има над 30 университета, включително и филиал на Стандфорския университет. Оттук са излезли 16 носители на Нобелова награда по физика, химия и други науки. Тук е и централата на световноизвестната в електрониката компания "Нинтендо".стандарт
Ръководен принцип: "Ислямът,от началото на неговото възникване до днес в класическите си постановки и на практика строго се придържа към принципа за верска търпимост и отхвърля всяка агресия,която не е породена от агресия.Освен че подчртава общия корен на религиите и почита предходниците на Мухаммад в пророчеството,Ислямът призовава към обич и мирно съжителство между хората,към грижа за децата и родителите,за немощните,сираците,вдовиците,клетниците." Цветан Теофанов,Превод на Свещения Коран
Minaret news,BG
сряда, януари 28, 2009
Киото-град на хилядата будистки храмове и шинтуистки светилища
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар