Според направеното изследване е установено, че става въпрос за членове на турски секти като "Нурджу", "Сюлейманджъ" и "Милигюруш".
"Това са секти, които са познати с повече или по-малко радикалните си нагласи и като говорим за начините на проникване в местното мюсюлманско население, бих искала да кажа, че съществуват основания да смятаме, че такива граждани с радикални нагласи, вече се опитват да се домогнат, да контактуват, с ученици от духовните средни училища в Шумен, Русе, Момчилград и във Висшия ислямски институт в София", зави доц. Дронзина.Тя допълни, че по данни на изследването, което направихме, се подбират студенти и ученици от сравнително по-малоимотни семейства, на които се предлагат пари, като тези действия се извършват извън училищата и института.
Според специалиста по изследвания на конфликти и тероризъм сред каналите за проникване на радикални идеи у нас са също и така наречените коран-курсове.
Според изследването такива курсове се провеждат в гр. Сърница, Пазарджишка област, които вероятно се финансират от сектата на уахабитите, в гр. Мадан, област Смолян, финансирани отново от същата секта, в с. Люляково, област Бургас, финансирани от сектата на "Сюлейманджъ" и в с. Билка, същата област, финансирани отново от същата секта.
"Съществуват сведения за провеждането на такива курсове в област Шумен, финансирани от сектата "Нурджу".
Като равносметка, която може да се направи на всичко това, е че тези курсове не могат да бъдат контролирани от Министерството на образованието и науката, тъй като те се реализират от институции, които са регистрирани по Търговския закон", допълни експертът.
изт.,окт. 2008
Няма коментари:
Публикуване на коментар