Румъния с 10 години напред по религиозен туризъм
курорта Св. св. Константин и Елена
В България има над 150 манастира, но тези, които предлагат нощувка и имат елементарни хигиенни помещения се броят на пръсти. Абсурдът е, че партизански къщи, а не манастири са в остарелия от 80-те години списък на националните паметници на културата, посочи Милен Бакалов, завеждащ поклонническият отдел на русенската митрополия.
В курорта Св. св. Константин и Елена се проведе Черноморски туристически форум на тема "Религиозен туризъм".
Той беше открит от варненския митрополит Кирил.
Богослови да станат гидове, е залегнало като идея в бъдещата стратегия за развитие на поклонническия туризъм, съобщи Ваня Касабова, шеф на Християнския съюз и член на националния борд по туризъм. За целта свещениците трябва да се обучават в туристическия бранш. Румъния вече е напред с 10 години по развитие на отрасъла.
Над 6 хил. поклонници всяка година посещават манастирите в северната ни съседка, организирани само чрез офиса в Букурещ, съобщи неговият директор Каталин Никулеску.
Румънската патриаршия събира 30 на сто по-ниски такси по съответните маршрути от туроператорите. Средно 2 евро струва манастирската чорба с основно ястие десерт и питие.
Инициативен комитет ще възстановява 40-те манастира край София. Идеята е да се превърнат в малката Света гора. Сред първите дарители е и собственикът на в. "Стандарт" Тодор Батков посочи Касабова.
Кръстина Маринова
Няма коментари:
Публикуване на коментар