Управляващите националистически партии в Босна и Херцеговина - сръбска, хърватска и мюсюлманска, изразяват задоволство от успеха, който постигнаха на изборите за местни органи на властта и който циментира позициите им на политическата сцена, предаде агенция Франс прес, цитирана от БТА.
Премиерът на Република Сръбска в Босна Милорад Додик нарече победата на Съюза на независимите социалдемократи смазваща. Той е председател на тази партия.
Според официалните, но все още частични резултати от изборите за местни органи на властта, които се произведоха в неделя, Съюзът на независимите социалдемократи разполяга вече с 41 кметски кресла, докато на изборите през 2004 г. е спечелил в 15 общини.
"Изпитвам много голямо морално задоволство, защото не съм променил политиката и съм щастлив, че гражданите оцениха това, каза от своя страна председателят на Партията на демократичното действие (мюсюлманска) Сюлейман Тихич. Неговата формация получи 36 кметски места в районите, където мюсюлманите са мнозинство.
"Прогнозирах, че Хърватската демократична общност ще спечели кметските места във всички общини, където хърватите са мнозинство и това се потвърди", заяви от своя страна Драган Чович, лидер на формацията, която спечели 16 кметски места.
На четвъртите местни избори, организирани след края на войната в Босна и Херцеговина, продължила от 1992 до 1995 г., малко повече от три милиона избиратели трябваше да дадат своя глас за представители в 149 общински съвета и кметове. Активността на гласоподавателите е била 55%.
Още две формации с нациноластическа насоченост - Сръбската демократическа партия и мюсюлманската Партия за Босна и Херцеговина, спечелиха съответно 15 и 4 кметски места.
Единствената значителна многоетническа формация - Социалдемократическата партия спечели 9 кметски места, сред които в Тузла, в северната част на страната и на два от районите на Сараево.
По-късно ще бъдат оповестени резултатите от гласуването за общински съветници, а Избирателната комисия обяви, че окончателните резултати ще бъдат представени до 30 дни.
В съответствие с Дейтънския мирен договор, с който бе сложен край на войната, Босна бе разделена на две - Република Сръбска и Хърватско-мюсюлманската федерация, които са обединени от слаби централни институции, напомня БТА.
Няма коментари:
Публикуване на коментар