септември 2008, 14:07
Юксел и Шeнол от малки са възпитавани да добруват с православните
Руми Борисова
Още едно чудно знамение съпровожда възстановяването на Църногорския манастир "Св.св. Козма и Дамян" край брезнишкото село Гигинци.
Мюсюлмани съзиждат нов храм в светата обител по време на свещения за тях месец Рамазан. Юксел и Шeнол са двама млади мъже, около 30-те. От няколко месеца, заедно с цяла бригада строители, събрана от кърджалийското село Черноочене и други околни селища работят по възстановяването на Гигинския манастир. Те дойдоха в светата обител, за да градят нова ферма за биволите, които отглеждат монасите, а после се прехвърлиха на градежа на ново крило на манастира. Свещенния месец за мюсюлманите Рамазан ги завари на строежа на храма, който ще завършва крилото. Като правоверни мюсюлмани и защото са млади и силни, те спазват
строгото правило 30 дни преди самия празник Рамазан Байрам да постят.
Но за разлика от християните, при мюсюлманите не трябва да се яде и пие от изгрев до залез. Хапват преди изгрев, цял ден се трудят на строежа и бързат да свършат повече работа. Едва вечер, като мръкне, хапват, но пак спазват умереност в храненето. Строгият пост включва и сексуално въздържание, пушачите не бива да пушат, забранено е и пиенето на алкохол. Двамата млади мъже споделят, че въздържанието, което им налага тяхната вяра, учи всеки мюсюлманин да съчувства на бедните, гладните и страдащите хора. За всички тях деветият месец от мюсюлманския календар Рамазан е месец на опрощението, покаянието и милосърдието.
Никак не ги смущава това, че работят по съзиждането на християнски
храм. Душите им са чисти и светли. Без да се прави опит да се наднича с любопитен поглед в съкровеното им религиозно чувство се разбира, че са добри хора. Малко ги смути забележката, че според старите хроники в българската история е имало време, когато мюсюлмани са палили и разрушавали християнските храмове и манастири. Те не цитарат Корана, но не се съгласяват с това и припомнят, че се пазят едикти на султан Баязид и на Сюлейман Великолепни. Тези султански заповеди изрично забранявали поругаването на християнските светини. Според двамата мъже, затова и по българските земи са се запазили храмове и манастири от най-ранното средновековие. Юксел и Шанол от малки са възпитавани в помирение и добруване с православните. Те не мислят, че правят нещо изключително. Това, че строят християнски храм за тях е съвсем нормално.
Юксел е с приятна външност като съименника си от една национална
телевизия. Той е висококвалифициран зидаро-мазач с две висши
образования. Завършил е учителски институт в Смолян и икономически
факултет. Не си намерил работа по специалността и предпочел строежите.
Шенол вече е задомен, но още няма свои деца. На строежа на манастира е заедно с татко си още от февруари. Бързат да завършат строежа и за "Шекер байрама" да се върнат при близките си, за да целунат ръка на по-възрастните, да поискат прошка, ако са сгрешили и да опитат традиционните за празника сладкиши.
Тази година Рамазанът започна на 1 септември, с ден по-късно от
общоприетото, защото според Висшите религиозни съвети полумесецът на новолунието не е бил наблюдаван след падането на нощта в съботата. На мястото, където е Гигинския манастир, небето и Господ са толкова близо до хората, че божието благоволение е за всеки, който вярва в него.
Казват, че желанията през последните дни на рамазана се сбъдвали. Сред съкровените желания на Юксел и Шенол е и пълното възстановяване на светата обител като чудно знамение.
Градски вестник,Перник
Ръководен принцип: "Ислямът,от началото на неговото възникване до днес в класическите си постановки и на практика строго се придържа към принципа за верска търпимост и отхвърля всяка агресия,която не е породена от агресия.Освен че подчртава общия корен на религиите и почита предходниците на Мухаммад в пророчеството,Ислямът призовава към обич и мирно съжителство между хората,към грижа за децата и родителите,за немощните,сираците,вдовиците,клетниците." Цветан Теофанов,Превод на Свещения Коран
Minaret news,BG
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар