Християнски фундаменталистки движения има в целия свят - навсякъде, където има католицизъм, протестантство и православие. През последните десетилетия консервативни групи, като например Движението на петдесетниците, придобиха значителна популярност. Генерално подозрение срещу тези групи обаче би било неуместно, казва теологът Райнхард Хемпелман.
Тълкуват Библията буквално
А какъв е Брайвик?
Въпреки че норвежкият атентатор Андерш Брайвик сам се окачествява като християнин и властите поне първоначално го класифицираха като християнски фундаменталист, германските теолози са на друго мнение. Според Хемпелман, който се е запознал подробно с така наречения "манифест" на Брайвик, в този текст не се предлага никакъв религиозен идеал. "Освен това липсва експлицитно позоваване на Библията, каквото е характерно за фундаменталистите."
Фундаменталистите тълкуват Библията буквално. Вярата им върви ръка за ръка с нетърпимост към други обществени групи и религии, и преди всичко към хомосексуалните и мюсюлманите. Те възприемат съвременното плуралистично общество като заплаха и се изживяват като истинските вярващи, един вид елит.
Проблематичните виждания на християнските фундаменталисти не бива да се бъркат обаче с консервативното християнство. Освен това, напомня Райнхард Хемпелман, е необходимо да се прави разграничение между християнския фундаментализъм и фанатизма. В историята на християнството винаги е имало и продължава да има фанатични течения, но те са абсолютно периферно явление. Преди време Тери Джоунс, един евангелистки проповедник от Флорида, предизвика шумен скандал с публичното изгаряне на Корана.
Фандаменталистки движения има и в православието
Опасност от подражание
Призиви за насилие срещу хора обаче не са известни в рамките на християнския фундаментализъм. Дори религиозният фанатизъм не може да бъде равнопоставен с конкретното прибягване до насилие. Ала мисловният път от фанатизма до готовността за тероризъм не е много дълъг.
Теологът Хелмут Льор се опасява, че писания от сорта на "манифеста" на Брайвик, пропит от омраза срещу мюсюлманите, би могъл да се превърне в опасен стимул и за други: "Смятам, че подражателският импулс и опасността от понижаване на прага на сдържаност са много големи. Защото има немалко хора, които търсят и четат подобни текстове."
Няма коментари:
Публикуване на коментар