Още снимки от Джамията в Егри дере ( Хаджи кьой ),а днес град Ардино - 30.04.2011 г.
:::
Летописът на храма, съставен от последния свещеник на църквата отец Николай Въчев, свидетелства: "Когато околните села, населени с турци, научили за искането на християните, всички се притекли на помощ за построяването на храма - кой с пари, кой с материали, а някои - с личен труд..."
:::
България
Ардино, или теория на комшулука
Руслан Илиев
С общи усилия християни и мюсюлмани спасяват от разруха единствената православна църква в общината "Св. Архангел Михаил"
Църквата "Св. Архангел Михаил" се руши отвън и отвътре, а помощ досега отникъде няма
В кафенето пред градската джамия в Ардино никой не бърза за никъде. Възрастни турци, работили цял живот в мините, строежите и тютюневите ниви наоколо, използват привилегията на белите си коси да мъдруват за Аллах и човека, живота и любовта над широка чаша гъсто кафе, поднесена с най-голям пиетет от приветливо усмихващия се Али. "Ние тук много добре се разбираме, като братя - подхваща предпазливо 73-годишният имам на Ардино Бекир ходжа, - караме си комшулука."
Мюсюлманите и християните живеят "без разделба" от стари времена, кимат старците и бавно пускат дима от цигарите да се вие около бледожълтото минаре. Заедно оплакват починалите, вдигат сватби, кръщават децата си, посрещат Великден и Рамазан. Излязлото сякаш от приказките Ардино, където допреди две години кметуваше земеделският министър Мехмед Дикме, е най-хармоничното място на междуетнически отношения, гордеят се с основание неговите жители. Проблемите им са другаде -
почти половината население
е емигрирало
през последните 15 години и днес в общината живеят едва 18 хиляди души. Голямата част са заминали в Турция по време на репресиите на комунистическата власт. Всяка година на 14 февруари в град Бурса се чества Денят на Ардино и на събора се стичат хиляди земляци. През последните години младите хора предпочитат да избягат от безработицата и бедността в Западна Европа, преимуществено в Холандия и Испания. Официално всеки трети гражданин тук е безработен, а за инвестиции и оживление се говори в бъдеще неопределено време.
От известно време християнската общност в града, наброяваща 3-4 хиляди души, е леко разтревожена. Руши се единствената православна църква в общината "Свети Архангел Михаил". От 3 години настоятелството ходи от врата на врата - като се почне от Пловдивската митрополия и Агенцията за чуждестранна помощ и се стигне до фондации като "Бъдеще за България", "Отворено общество", Обединени холандски фондации и Католически служби, да моли за скромната сума от 15 000 лева, нужни за спасителен ремонт на храма.
"Трябва основно да се закърпи покривът, да се измаже сградата и вътре да се спрат течовете, които застрашават стенописите и иконите, и да се ремонтира цялостно помещението", изброява членът на църковното настоятелство Живко Добрев. Той е натъжен, че християните са малко, повечето са стари, тъй като младежите не ходят на църква, а наоколо не се навъртат богати бизнесмени с копнеж да станат дарители.
"Свети Архангел Михаил" е построена през 1924-1926 г. от тракийците, заселили се в Егридере (старото име на Ардино) след Първата световна война, и от 1975 г.
допреди няколко години
на практика е била необитаема
Летописът на храма, съставен от последния свещеник на църквата отец Николай Въчев, свидетелства: "Когато околните села, населени с турци, научили за искането на християните, всички се притекли на помощ за построяването на храма - кой с пари, кой с материали, а някои - с личен труд..." Сградата представлява еднокорабна базилика, а художниците на иконите в модерен стил са пожелали да останат анонимни.
В двора на рушащата се църквичка величествено пристъпва отец Марин, който може би е най-младият православен свещеник в България. Роденият през 1977 година поп е изкарал курс за свещеници в София, а в момента учи задочно богословие в университета в Кърджали. Минава за един от близките ученици на известния мисионер отец Боян Саръев. "Възпитах се като духовник с отговорност към вяра и отечество", с тих глас проговаря той, докато се взира мрачно към небето. А защо е избрал да служи на Бога? "Всеки чувства своето лично призвание. Всеки се отдава на това, за което чувства, че е готов", отговаря в библейски стил отец Марин. Не му е приятно, че на неделните служби идват само старци. "Младите хора нямат религиозно самосъзнание, понеже в своето развитие все по-малко внимание отделят на духовното.
Те са безгрижни и се стремят към материалните блага
Част от тях нямат никакво уважение към храма, към Бога и към светините", заключава тъжно 26-годишният свещеник на западналия храм. В Ардино момичетата и момчетата не посещават нито църквата, нито джамията, заради което възрастните християни и мюсюлмани гледат на младите с примесено чувство на съжаление и подозрение.
През последния месец църковното настоятелство се е обърнало към общинската власт в Ардино с молба за помощ на църквата. И получили обещание да бъде асфалтирана калдъръмената уличка пред храма. В последните дни на април лично кметът Айдън Серкан отправи възвание към мюсюлманите и християните да помогнат с каквото могат за възстановяването на "Св. Архангел Михаил". Църквата се руши и
животът на християните е
в опасност
по време на службите, аргументира се градоначалникът.
"Когато ремонтирахме джамията, християните дойдоха при нас и ни помогнаха с пари и труд, сега и ние ще помогнем за църквата", маха с ръка имамът Бекир, когото местните наричат ходжа в смисъл на "учител". Той и отец Марин са отлични приятели. "Поздравяваме се на чаршията винаги с "Мархаба, колега", разказва Бекир ходжа. Неговата джамия, възстановена през 1211 г. по хиджра (краят на ХVIII в.) от местния търговец Абдул Гафур, преди няколко години е пищно зографисана от двама художници, единият от които бил християнин. Духовникът се смее, че той самият може много да помогне, тъй като разбира от всичко - каменна зидария, мазилки, фаянс, теракота. "Дори бях такова, как се казваше, "ударник" в Стара Загора през 1954 г.", спомня си Бекир ходжа. Той също е убеден, че с общите усилия на гражданите на Ардино единствената християнска църква в общината ще бъде спасена.
http://www.temanews.com / Минаре България
Ръководен принцип: "Ислямът,от началото на неговото възникване до днес в класическите си постановки и на практика строго се придържа към принципа за верска търпимост и отхвърля всяка агресия,която не е породена от агресия.Освен че подчртава общия корен на религиите и почита предходниците на Мухаммад в пророчеството,Ислямът призовава към обич и мирно съжителство между хората,към грижа за децата и родителите,за немощните,сираците,вдовиците,клетниците." Цветан Теофанов,Превод на Свещения Коран
Minaret news,BG
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар