ТЕМА НА ДЕНЯ 334/2010
Същността и значението на месеца Рамазан и постите
Изпратена 17.08.2010 12:24:11 UTC
Обновена 17.08.2010 12:24:11 UTC
На 11 август в Турция и в целия свят започна свещения месец Рамазан.В този месец наричан от мюсюлманите „Султан на 11-те месеца” мюсюлманите постят от изгрева до залеза на слънцето,тоест стоят далеч от ядене,пиене и сексуални контакти.Според ислямската вяра,има многобройни причини за да бъде свещен месецът Рамазан, като най- важните от тях са религиозни и индивидуални.Всъщност месец Рамазан и постите имат сериозно обществено и универсално значение. Предлагаме ви анализ на проф.др.Рамазан Гьозен по този въпрос....
...Както при всички религиозни дейности,на преден план излиза религиозния аспект на месец Рамазан и постите.Най- важният аспект е, че през този месец е започнало низпославането на Свещената книга на Исляма- Коран ,което продължило 22 години.Тази година се отбелязва 1400.ната годишнина от този важен момент.
Коранът показва на хората пътищата да станат по добри,честни, полезни и успешни.Макар че съществуват различни теории и оценки за повелите на Корана към човечеството, според духовниците основната цел на Корана и Пророка Мохамед е да проповядват спаведливи морални ценности на хората и едно от повелите на Корана е постенето през месеца Рамазан.Тези мюсюлмани които разполагат с подходящи условия в отсъствието на каквато и да било храна и напитки получават възможност да се съсредоточат в молитвите и да се почувстват по-близо до Аллах. Целта е духовно и физическо пречистване и дисциплина на тялото и ума.
Отдалечавайки се по собствена воля от основните човешки потребности хората развиват способностите на автоконтрол и дисциплина.Търпението проявявано спрямо трудностите и въздържанието се налагат за да може всеки мюсюлманин да се доближи до състоянието на бедните, гладните и страдащите хора. Месеца на постите спомага за развитието на чувствата на милосърдие и обществената солидарност.Засилват се връзките между членовете на семейството,между отделните семейства и всички членове на обществото. С вечерите Ифтар и сутрешната закуста Сахур хората се срещат по-често и опознавайки се по-добре укрепват единството и взаимопомощта в обществото.
Въпросът би могъл да се разгледа и от аспекта на международния хуманизъм.Защото месеца Рамазан и постите не се ограничават с народа на отделна страна,а обхващат всички мюсюлмани и дори цялото човечество. Затова и измерения като личната етика, обществената солидарност и взаимопомощта през месеца на Рамазана трябва да се възприемат в общочовешко значение.
Месеца на Рамазана както всяка година така и сега напомни още веднъж за слабите и проблематични страни на хората и на цялото човечество.Човечеството е свидетел на неимоверно огромната разлика и неравноправието в стандарта на живот на народите в източните и западните страни или в северните и южни страни.
Свидетели сме на дълбоката античовешка пропаст между богати и бедни и изпитваме силното убеждение, че плодовете на икономическия ръст се разпределят по нечестен начин. Докато една част от хората живеят в охолство, удоволствия прекомерна наситеност, то другата част се опитват да просъществуват при крайно лоши условия,бедност, нищета и мизерия.Това неравенство се корени във високото или слабо развитие на държавите.Например начина на живот и битието на народите в САЩ и Европа се различават коренно от тези на народите на Африка, Азия и Латинска Америка предвид икономическото, научно- политическо и социално развитие на държавата.
Една част от това неравноправие се дължи и на природните условия, погрешните държавни политики и недостатъците на хората. Например голяма част от народите на Пакистан и Китай,които през тази година изживяват бедствени наводнения, живеят в мизерия и мъка.Болката на народите на Афганистан, Ирак и Газа се увеличава от намесата на САЩ и Израел.Но най- големият проблем според нас е пасивното отношение и безчувственността на хората както от западните така и от източните държави.
Като извод ще посочим, че месеца Рамазан и постенето са период, който трябва да напомни за несправедливостите и проблемите на човечеството.Ако подходим към тези проблеми от по- различна перспектива ,например с философията на индивидуалната всеотдайност и симпатията,обществената взаимопомощ и равенството и братството между хората ,тогава може би човечеството ще бъде по- щастливо и благоденстващо.
ТРТ / Портал Турция
Ръководен принцип: "Ислямът,от началото на неговото възникване до днес в класическите си постановки и на практика строго се придържа към принципа за верска търпимост и отхвърля всяка агресия,която не е породена от агресия.Освен че подчртава общия корен на религиите и почита предходниците на Мухаммад в пророчеството,Ислямът призовава към обич и мирно съжителство между хората,към грижа за децата и родителите,за немощните,сираците,вдовиците,клетниците." Цветан Теофанов,Превод на Свещения Коран
Minaret news,BG
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар