ХАЗРЕТИ МУХАММЕД И ИСЛЯМСКОТО ОБЩЕСТВО
Автор: Доц. д-р Хаяти Йълмаз
Преводач: Мемиш Мердан
Издател: Главно мюфтийство
Изследването на тема Хазрети Мухаммед и ислямското общество, било в нашата страна, било извън страната, е една от първите.
Причината за изготвяне на труда е желанието за изследване на другата страна на нещата. Със социологическите пояснения и изследвания е направен опит да се посочи мястото на сюннета на Пейгамбера (с.а.с.). Целта е не да се намери категоричен, а по-скоро да се препоръча разумен отговор.
За да се създаде някаква основа, са проучени обстойно трудове, посветени на социологията и на социалната психология. Изводите, до които стигат тези науки, са предвидени да се използват като основа. Обаче, както е известно, поради структурата на социалните науки, не е възможно да се стигне до категорични резултати. Защото разглежданата от тях тема е човека, а човекът не може да бъде машина, да даде еднакъв отговор на един и същ тест. Така, както един тест, приложен на различни хора, може да бъде с различни отговори, така могат да се променят резултатите от теста, приложен на един човек, но в различно време. Поради тази причина темата ни е оформена с оглед не на данните, а съобразно методологията и систематиката на тези науки. Работата ни се състои от въведение, две основни части и извод. В увода са разгледани темите, свързани с обществото и религията от социален аспект; разгледани са социалните групи, религиозното общество и правилата, осигуряващи реда в него.
Издател: Висш ислямски институт
В настоящото изследване авторът, който е ректор на Висшия ислямски институт – София, прави опит за осветляване на политическата философия на мюсюлманските модернисти, по-специално разглеждат се техните схващания за взаимовръзката между религия и политика, за източниците и характера на властта и политическата организация на обществото, за демокрацията и човешките права. Специално внимание се отделя на стремежа им да модернизират ислямската политическа система и доколко може, да се използват в това отношение западни идеи и институции.
Във връзка с обновлението на политическата доктрина и система освен модернистите някои нови идеи предлагат и определени умерени течения и теолози, които също се анализират тук, без техните автори да бъдат окачествявани като реформатори. Концептуалните виждания на модернистите и на някои други обновители се разглеждат в тясна връзка както с ислямската религиозна догматика, така и с политическата практика на мюсюлманските страни.
Книгата може да се закупи от Главно мюфтийство, Висшия ислямски институт, софийската джамия и районните мюфтийства.
Цената на книгата е 12 лева.
Няма коментари:
Публикуване на коментар