Италия предприема мерки срещу дейности на местни ислямски институции
Преди няколко дни новият италиански вътрешен министър Роберто Марони е наредил да бъде забранено провеждането на петъчната молитва в джамията към Ислямския културен институт в Милано (ИКЦМ). Ръководството на ислямската институция се е обърнало към посолствата на арабските и ислямските държави в Рим, за да спрат „репресивната политика на министъра от екстремистката Северна лига”. То оспорва достоверността на мотивите на италианското МВР, в които се посочва, че „религиозният ритуал затруднявал трафика на превозните средства по улицата, намираща се до института и нарушавал спокойствието на гражданите”. Заедно с това, министър Марони е забранил и провеждането на тържествената вечерна молитва по време на свещения за мюсюлманите месец Рамадан по същите причини.
В обръщението на ислямската институция се твърди, че много често ИКЦМ е обект на нападки от местни политици, които се стремят да трупат дивиденти по време на предизборни кампании. В същото време представителите на ислямския институт претендират, че дейността им се вписва в рамките на закона и те никога не са го нарушавали. Споредо техните думи става въпрос за предприета широкомащабна акция на сегашния министър на вътрешните работи на Италия. Аргумент за подобна теза е фактът, че властите са затворили няколко мюсюлмански молитвени храмове, сред които са джамиите в Тревизо, Комо и Джелароти.
От ИКЦМ изразяват изненада, че нито едно дипломатическо представителство на арабска и мюсюлманска държава не е реагирало, дори когато италианското МВР е наредило да бъдат прекратени занятията в арабското училище в Милано. Според италианските мюсюлмани програмите в учебното заведение са били изцяло взаимствани от египетското Министерство на образованието за началния, прогимназиалния и гимназиалния стадий. В него са се обучавали над 500 деца. Сред посочените мотиви за тези действия на властите, акцентът пада върху обвинението, че училището е кораническо. В декларацията на ИКЦМ не се посочва дали все пак образователната институция е спазила изцяло италианските закони при създаването учебните програми. По закон последните трябва да бъдат одобрени от местното Министерство на образованието, а не от това, на която и да е чужда държава. Наблюдатели припомнят, че през 2006 г. властите в Берлин закриха арабско училище, финансирано от саудитското посолство, тъй като негов преподавател редовно призоваваше своите ученици (включително и от смесен брак) на „джихад срещу неверниците”.
Проблемът, с който се сблъскват мюсюлманите в Италия, е сходен с този, който стои пред редица мюсюлмански общности в Европа. Увеличаването на броя на мюсюлманите в Европа е една от причините за нарастването и на броя на молитвените храмове и домове, обслужващи техните религиозни нужди. Често общинските съвети отказват строежа на нова джамия, мотивирайки се с това, че сградата не се вписва в общия архитектурен план. Всичко това поражда напрежение, което периодично ескалира, особено когато изпълнителната власт е оглавена от десни и по-консервативно настроени политически сили. Многобройни са примерите също в Словения, Великобритания, Швеция, Дания, Германия и други европейски страни.Разумното решение на подобна дилема е компромисът и от двете страни. Без да се злоупотребява с традиционното за Европа спазване на правата на човека, в това число и на религиозните, мюсюлманите трябва да са наясно, че молитвените храмове не могат да нарушават спокойствието и мира на немюсюлманите. Последните са не само мнозинство, но за Западна Европа - и гостоприемни домакини на стотиците хиляди мюсюлмани, които са намерили убежище и работа за себе си и семействата си. В същото време ислямофобията е една от проявите на расизма, срещу който всички наследници на създателите на Декларацията за правата на човека и гражданина от ХVІІІ век трябва да се борят.
Inform
Няма коментари:
Публикуване на коментар