В Турция, Египет и Иран искат прилагането на шариата
Първата независима американска информационна агенция на арабския език “America in Arabic” публикува резултатите от изследване, проведено от „Галъп интернешънъл” през периода май-юни 2007 г. в три ислямски страни. Световно известната социологическа агенция проучва настроенията на жителите на Египет, Иран и Турция по отношение на възможността за прилагането на шариата в законодателството на техните държави. Авторите на изследването, представено миналата седмица, претендират че то е представително, тъй като е осъществено на базата на пряк контакт с респондентите. Интервювирани са 1 800 пълнолетни граждани в Египет, в Иран – 1600 и в Турция – 1 000. Крайното заключение е, че огромното мнозинство подкрепят идеята ислямкият закон да играе някаква роля в процеса на националното законотворчество. В конкретни цифри за Египет тя е 91%, за Иран – 90%, а за Турция – 74%.
В същото време различията между отделните страни е огромна, когато респондентите отговарят дали шариатът трябва да е единственият източник на местното правотворчество. Приблизително 2/3 (64%) от египтяните поддържат подобна възможност, докато в Турция едва 7% от запитаните са на същото мнение.
Когато обаче въпросът е зададен по различен начин, а именно: „дали подкрепят идеята шариатът да е един от източниците на местното нормотворчество”, резултатите са почти идентични. В Турция на подобно мнение са 32%, а в Египет – 35%.
Интересни са данните, отразяващи положителните страни, които анкетираните хора виждат в шариата. От групата на тези, които искат шариата да бъде един от законодателните източници в държавата, 97% в Египет считат, че ислямският закон гарантира справедливост за жената. В Иран на същото мнение са 76%, а в Турция – 69%. Сред същата категория респонденти 85% в Египет са на мнение, че шариатът най-добре защитава малцинствата. В Иран съответно тази цифра е 65%, а в Турция – 51%. Според анкетираните шариатът също така гарантира защитата на правата на човека. В Египет на подобно мнение са 97% от запитаните, в Иран – 77%, а в Турция – 62%.
Огромното мнозинство от хората в трите ислямски страни считат, че ислямският закон е фундамент за изграждането на справедлива съдебна система. Резултатите по този показател са съответно: за Египет – 96%, за Иран – 80%, а за Турция – 63%.
Подобен тип съотношение между респондентите от трите държави се наблюдава и в отговорите на въпроса за връзката между шариата и икономическата свобода и инициативност. Отново в Египет се наблюдава почти пълно съгласие - 94% от респондентите, според които ислямският закон изцяло гарантира стопанската инициатива. В Иран техният брой по този показател пада до 78%, а в Турция е едва 55%.
Разликата в религиозността на населението между жителите на трите държави се потвърждава и от значимостта на групата, която оценява ефективността на шариата като фактор за борба срещу престъпността. В Египет 94% споделят тезата, че ислямският закон е най-доброто средство за противопоставяне срещу престъпленията. В Иран тази група е по-малка, а именно – 76%, а в Турция – 68%. В същото време обаче едва 68% от египтяните поддържат мнението, че шариатът трябва да съдържа по-строга наказателноправна концепция.
изт.
Няма коментари:
Публикуване на коментар