Фотограф: Ройтерс
По думите на създателя на движението, 22-годишния Ехсан Ями, неговата основна цел е била открито да се опълчи срещу радикалния ислям, чието присъствие напоследък става все по-осезаемо на Стария континент. Самият Ями, който е и съветник на Партията на труда, се е отказал от религията си още през 2001 г., след атаките на 11 септември. Острите изявления на младия политик, веднъж дори сравнил надигането на радикалния ислямизъм с нацизма през 30-те години на XX век, му навличат гнева на голяма част от мюсюлманската общност. Само през изминалите пет месеца той е преживял три покушения и редица смъртни заплахи. Преди години заради подобни "обиди към исляма" бяха убити режисьорът Тео ван Гог и крайнодесният политик Пим Фортаун.
Според Ями мюсюлманите в страната имат нужда от подобна организация, която да се бори за правото им на личен избор. "Според законите на шериата всеки вероотстъпник заслужава смърт. Дори на Запад днес хората, дръзнали да се опълчат срещу исляма, са заплашвани, изхвърляни от семействата им и дори убивани", каза той пред "Таймс". Той обаче отрича изборът на 11 септември за начало на движението да е съзнателна провокация към мюсюлманите в страната. "Избрахме датата, за да покажем, че няма вече да толерираме нетърпимостта на исляма и ислямисткия тероризъм по света", заяви Ями.
Участниците от "Комитета на бившите мюсюлмани" вече са получили подкрепа не само в Холандия, но и от подобни организации от Германия и Великобритания, чиито представители присъстваха на създаването на движението. "Целта ни е да внесем полъх на свободомислие в исляма, който днес е популярен най-вече със своята агресия и консерватизъм", заяви Мариам Намази от британското дружество за свобода на вероизповеданието.
evropa*dnevnik*bg,11.09.2007
Няма коментари:
Публикуване на коментар