:::
Проф. Иван Добрев
Народност: Българин
Проф. д-р Иван Добрев завършва турска филология в Софийския университет, разработва и защитава докторска дисертация през 1982 г., хабилитира се през 1990 г., а научното звание "професор" му се присъжда през 2002 г.
Преди това авторът работи като преподавател по съвременен турски език във Военното училище във Велико Търново и научен сътрудник в Ориенталския отдел на Народната Библиотека, а понастоящем е преподавател по съвременен турски език във ВА "Г. С. Раковски" и лектор по балканистична тюркология и турска приложна лингвистика в Центъра за източни езици и култури на СУ "св. Климент Охридски".
Проф. Ив. Добрев изнася голям брой научни доклади и съобщения пред вътрешни и международни научни конгреси, симпозиуми и конференции; публикува в наши и чуждестранни научни издания редица изследвания от областта на общата теория на езика, лингвосемиотиката и семантиката, морфологията и синтаксиса на съвременния турски език, етимологията, българската ономастика от източен произход, контактите и влиянието на иранските и тюркските езици върху българския език, прабългарското езикознание и етнолингвистика, дидактиката и методиката на турския език във военноспециална аудитория, стенографията, където създава и ползува собствено-оригинална стенографска система за българския език.
Негов е първият у нас научен превод на Свещения Коран на български език.
http://www.rivapublishers.com / Минаре България
:::
Свещеният Коран, превод проф. д-р Иван Добрев, С., БМК, 2009, 533 с.
ISBN: 9789549245615
Свещеният Коран е Словото на Аллах и той е спуснат от Всевишния чрез Откровение на части на Хазрети Мохамед през годините 610-632 в градовете Мека и Медина, които са главни градове и основни центрове на Вярата на Исляма в границите на съвременната държава Саудитска Арабия, намираща се на Арабския Полуостров.
По онова време повечето от жителите на тази страна са араби, които в по-големите градове и селища са търговци, занаятчии, земеделци, а извън тях, където са главно пустинни и полупустинни земи - скотовъди чергари.
Основна форма на социална организация при това население е родово-племенната, а водещ елемент в религиозното му съзнание и обредно-култовите му вярвания и традиции е езичеството.
По същото време, на същата територия има и обширни еврейски и християнски общини, които се намират в най-тесни социално-икономически, политически и духовнокултурни връзки и взаимодействия с арабското население на Вътрешна Арабия.
Именно по тези места и при тези условия се заражда, развива и. утвърждава и новата световна религия Ислямът, чийто основател, ревностен защитник и разпространител е Пратеникът на Аллах Хазрети Мохамед.
Info / Минаре БългарияТова издание на "Свещения Коран",2009 г.,превод проф. д-р Иван Добрев може да закупите от интернет книжарница "Хеликон",а предполагам и други места.
Няма коментари:
Публикуване на коментар