Заключителният доклад на държавната комисия за разследване на случаите на тормоз над деца в католически домове и училища в Ирландия обхваща почти 3.000 страници. Той хвърля светлина върху това как основно между 20-те и 70-те години на миналия век десетки хиляди деца по най-жесток начин са били малтретирани, недохранвани, подлагани на сексуален тормоз и заставяни да работят чрез бой. Става въпрос за злоупотреби в промишлено количество, се казва в така наречения доклад "Райън".
Домовете - детски концентрационни лагери
По този повод един от депутатите в ирландския парламент дори говори за детски концентрационни лагери: "Трудно е да си представим страданието, причинено на тези деца. Всички са си мълчали, наблюдавайки как някой разрушава живота им", обяснява Мив Люис, ръководителка на едно от сдруженията на жертвите на тези посегателства.
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Църквата в Ирландия крила свещеници-педофили
Десетки години е трябвало да изминат, докато подобни неправителствени организации успеят да генерират достатъчно политическо влияние и да накарат държавата да предприеме разследване на случаите на злоупотреби. Комисията, съставена между другото и от юристи и педагози, работи вече девет години по 1.000 отделни случаи на тормоз над деца от свещеници.
Заключителният доклад от работата на комисията документира отвратителното поведение на църковни служители, което накърнява човешкото достойнство. Престъпления са доказани в 500 от проверените случаи. В тази връзка ирландската държава изрази готовност да обезщети финансово жертвите на тези издевателства със сумата от 65 000 евро.
Друг доклад, известен като "докладът Мърфи", осветлява вършените посегателства срещу деца в периода 1975-2004 година в епархия Дъблин. Той установява съществуването на механизъм за премълчаване на издевателствата, вършени от свещеници-педофили, които за прикриване на следите били премествани в други католически училища. Ендрю Медън е една от жертвите на сексуален тормоз:
"В продължение на години бях сексуално малтретиран. Всичко започна, когато бях на 12-годишна възраст. Тогава се оплаках на един от възпитателите, а по-късно научих, че свещеник Пейн е бил преместен в друга епархия."
Доверието в църквата - завинаги разрушено
Преди няколко години четирима католически епископи бяха освободени от църквата, тогава папата изрази своето възмущение заради случаите на посегателства. А през февруари т.г. делегация от ирландски епископи обсъди във Ватикана мерки за спиране на тази порочна практика в църквата: "Трябва да признаем, че църквата е дълбоко наранена, и че изпаднахме в много сериозна ситуация", казва епископ Джоузеф Дъфи.
По думите му сега трява да се работи за възвръщане на доверието в църквата. Може обаче да се окаже, че в Ирландия то е завинаги загубено, а дискусията за мащабите на вършените злоупотреби и щетите от тях тепърва започва.
Няма коментари:
Публикуване на коментар