Ръководен принцип: "Ислямът,от началото на неговото възникване до днес в класическите си постановки и на практика строго се придържа към принципа за верска търпимост и отхвърля всяка агресия,която не е породена от агресия.Освен че подчртава общия корен на религиите и почита предходниците на Мухаммад в пророчеството,Ислямът призовава към обич и мирно съжителство между хората,към грижа за децата и родителите,за немощните,сираците,вдовиците,клетниците." Цветан Теофанов,Превод на Свещения Коран
Minaret news,BG
вторник, ноември 28, 2006
Турски мислител насърчавал мюсюлмани и християни да се обединят срещу атеизма
27 Номври - 03 Декември
Година: 14, Брой: 48
Турският мислител Бедиуззаман Саид Нурси (1873-1960) е насърчавал мюсюлмани и християни да обединят усилията си срещу агресивния атеизъм, като посочвал, че религиите могат да работят заедно в областта на вярата.
Това каза британката д-р Шукран Вахиде по време на провелата се международна конференция в Софийския университет "Съвременният турски мислител Саид Нурси - един от пионерите на мюсюлманско-християнското разбирателство". "Нурси вижда, че атеизмът става много агресивен и насърчава християни и мюсюлмани да се борят за вярата, като обединят силите си срещу атеизма. Той смята, че най-голямото бедствие е атеизмът, който води до анархия", изтъкна Вахиде. Тя подчерта, че основна цел на произведенията на Саид Нурси "Рисале-и Нур" е възраждане на вярата. "Нурси пръв прави опит за диалог между религиите. Изпраща копие от своето произведение "Зюлфикяр" на тогавашния папа. През 1954 г. посещава тогавашния вселенски патриарх в Истанбул. По време на тригодишния си престой в града общува с християните и пазарува от гръцки бакалин", посочи Шукран Вахиде.
Един от многобройните ученици на Саид Нурси - Нури Гюлеч, сподели пред участниците в конференцията, че научил две неща от него: "Как да прочитат "книгата на Вселената" и как състрадателността и милосърдието да се проявят между хората."
Главният мюфтия на България Мустафа Хаджи изтъкна в слово пред участниците, че няма нищо по-добро от това да живеем заедно, да се обичаме. "Няма нищо по-добро от това да успеем да се разбираме. Хората в България могат да живеят заедно", допълни той.
Директорът на Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" проф. дфн Боряна Христова сподели пред участниците в конференцията някои мисли на Саид Нурси: "Възраждането на религията означава възраждане на нацията", "Човекът, който вижда доброто в нещата, има добри мисли. А този, който има добри мисли, има наслада от живота", "Терзанието учи на поквара, отчаянието е източник на заблуденост, а тъмнината на сърцата крие душевно терзание."
Сред участниците в международната конференция, организирана от Катедрата по арабистика и семитология и Катедрата по тюркология и алтаистика, бяха и проф. д-р Томас Мишел (САЩ), д-р Йон Маркам (Великобритания), проф. дфн Цветан Теофанов, проф. дин Йордан Пеев, гл. ас. д-р Симеон Евстатиев и др.
Тайфур Хюсеинов / София
27.11.2006
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар