Мюсюлманите се чувстват изолирани в Европа
Вчера световно известната социологическа агенция „Gallup International” представи в Лондон своето поредно проучване за настроенията и интеграцията на мюсюлманското малцинство в обществата на стария континент. Анкетата е проведена през 2008 г. и е реализирана в 27 държави от четири континента. Тя обхваща 500 мюсюлмани и между 100 и 1000 немюсюлмани във всяка една страна. Изследването е реализирано в партньорство с британската неправителствена организация “Coexist Finding”, която си е поставила за цел поощряване на връзките между представителите на различни религии. Близкоизточните медии фокусират своя поглед върху това събитие в британската столица не само поради интересните резултати, но и поради факта, че водещият на презентацията е новата съветничка на американския президент Далиа Муджахид. Преди броени дни Барак Обама назначи в своя 25-членен консултативен съвет тази американска гражданка от египетски произход. Тя привлече погледите на новинарите, тъй като е първата забрадена жена, натоварена с подобни отговорни функции. Муджахид отговаря за секцията „ислямски държави” в „Gallup International”.
Според анкетата 80% от френските мюсюлмани подкрепят тезата, че мюсюлманите, които живеят в тяхната страна са „искрени със страната”. На обратното мнение са едва 12%. Ако обаче въпросът е зададен малко по-различно, резултатите са други. Едва 44% от същите респонденти считат, че местните мюсюлмани са „лоялни към държавата”, докато на обратното мнение са 35%. В Обединеното кралство и в Германия картината е по-различна. Във Великобритания 82% от местните мюсюлмани считат, че местната конфесионална общност е лоялна на държавата, а за Германия този показател е 71%.
52% от френските мюсюлмани са на мнение, че те имат „крайна” или „откровена” принадлежност към страната, в която живеят. На същото мнение са 55% от всички френски граждани. Съотношение в Обединеното кралство между двете респондентски групи, отговарящи на същия въпрос, е съответно 77% и 50%, докато в Германия резултатите са респективно 40% и 32%. Според авторите на изследването тези показатели доказват несъстоятелността на твърдението, че мюсюлманите във Франция и Великобритания не чувстват лоялност към държавата, в която живеят. За Германия обаче подобна теза не е състоятелна.
Друга теза, оборена според думите на инициаторите на анкетата е, че френските мюсюлмани са далеч от светския начин на живот. 32% от тях считат, че мюсюлманката не трябва да носи забрадка, ако желае да се интегрира в обществото. На същото мнение са 63% от всички французи. Цифрите се различават коренно в другите две големи европейски страни. 12% от британските мюсюлмани отстояват същата позиция, а в Германия нейни поддръжници са 29%.
Друг показател за интеграцията на религиозното малцинство е владеенето на местния език. В тази област се наблюдава почти пълно съгласие между мюсюлманите и останалите граждани. 94% от френските мюсюлмани споделят тази теза, а за другите респонденти цифрата е 92%.
Единомислие между двете групи, анкетирани във Франция, се постига и по отношение на някои морални показатели. Например едва 3% от мюсюлманите одобряват т.нар. „престъпления на честта”, докато за останалите граждани делът е 2%. 82% от религиозната общност във Франция счита за крайно недопустими „терористичните актове срещу мирни граждани”.
Според Далиа Муджахид представеното проучване разбива редица неверни представи за френската мюсюлманска общност. В същото време тя е на мнение, че Франция се нарежда на едно от първите места в Европа по религиозна толерантност. Муджахид подкрепя своите твърдения с факта, че ирландците и французите са водещи сред всички останали европейци по отношение на приемането на съседи, които изповядват друга религия.Все пак съветничката на президента Обама изнася и някои не дотам оптимистични данни по отношение на положението на европейските мюсюлмани. Тя заявява, че 38% от последователите на тази религия в Германия, 35% във Великобритания и 29% във Франция се чувстват изолирани в обществото, в което живеят. Тези показатели са относително по-ниски за САЩ и Канада. За САЩ цифрата е 15%, а за Канада – 20%. Според Муджахид тези различия се дължат на характера на държавнообразуващия процес. САЩ и Канада са нови държави и там миграционните процеси получават коренно различно развитие в сравнение с това, което се наблюдава в Европа. Освен това характерът на нациите на северноамериканския континент се различава от този в Европа. В САЩ и Канада са реализирани т.нар. „граждански нации”, а в Европа - родината на национализма, националните общности имат по-скоро „етнически характер”. Друг важен показател е съотношението между мюсюлманите и немюсюлманите в отделните страни. Населението на Европа е 507 милиона, от които мюсюлманите са 25 милиона. Според статистическите данни САЩ имат 300 милиона жители, а мюсюлманското малцинство наброява седем милиона. В Канада съотношението е още по-малко. Тази северноамериканска държава има около 30-милионно население, а въпросната религиозна общност наброява едва 600 000 души.ориентбг
Няма коментари:
Публикуване на коментар