Започва реставрация на българския Метох в Истанбул !
24 юли 2009 | 11:03 | Агенция "Фокус"
Истанбул. Комисията за паметници на културата в гр. Истанбул одобри проектите за реставрацията на българския Метох, съобщиха от Фондация “Български православен храм св. Стефан в Цариград”, която е инициатор и финансира проектите за реставрация, заедно с “Дирекция по вероизповеданията” към Министерски съвет.
Проектите са изготвени от фирма “Венчеслав Киров архитектурно бюро”. Идеята е Метохът да бъде реставриран в първоначалния му вид.
Очакваният срок за реставрация на българския метох в Истанбул е около година. Изпълнителят ще бъде избран чрез конкурс, като междувременно Фондацията продължава да набира средства за реставрационните дейности по Метоха. Жени Лазарова, представител на Фондация “Български православен храм св.Стефан в Цариград” сподели, че е оптимист, тъй като вековната ни история е изградила у нас чувствителност по отношение на историческото наследство и това кара много българи да се включват в подобни кампании. Фондацията има зад гърба си вече няколко успешно приключили каузи. До около два месеца се очаква да бъдат одобрени и проектите за реставрацията на българската Желязна църква “Св. Стефан” в Истанбул, изготвянето на които също е финансирано със средства, набрани от Фондация “Български православен храм св. Стефан в Цариград”.
Метохът се намира срещу Желязната църква „Свети Стефан” в Истанбул. Строителството му завършва на 23 април 1850 г. - Великден и Гергьовден едновременно /по стар стил/, около година след освещаването на Дървената църква “Св. Стефан”. По този случай цариградската българска общност устройва тържествена служба с пищно тържество. Идеята била в метоха да преспиват българи, които отивали на поклонение по светите места в Палестина. Метохът се превръща в люлка на българското духовно и национално възраждане. В сградата е имало приют, редакция, печатница и семинария. През 1857 г. в Метоха се открива българско училище “Св. Св. Кирил и Методий”. Там са списвани и печатани над 20 български вестника и списания. Отпечатана била и “Библия” на български език. Учредявали се просветителски и търговски дружества.
Метохът е преставлявал дълга (близо 40 м) триетажна сграда от дялан камък с 25 стаи, всички гледащи към параклиса и залива Златния рог.
Минаре България
Няма коментари:
Публикуване на коментар