През последните 30 години свещениците в Италия са намалели с близо една пета.
За разлика от Франция, където поляк вече е другата дума за водопроводчик, в Италия съвсем скоро тя може би ще означава свещеник. Защото както е тръгнало, в недалечно бъдеще Ватиканът като нищо може да повери стотиците празни църкви по Апенините на сънародници и следовници на Йоан-Павел II. Но не като знак на някакво почитание към делото на папата поляк, а по простата причина, че италианците, които искат да проповядват божията правда, стават все по-малко, предаде нашият кореспондент в Италия Румен Михайлов.
А „вносът" на първите свещеници от Полша в Италия вече е факт. Идеята е на енорийския наставник на църквата „Свети Франциск" от градчето Карпи дон Роберто Бианкини. Доста преди католическия Великден, който се чества идната неделя, той осъзнал, че няма да смогне да посети сам за благослов всичките 2150 семейства на своите енориаши. Преди време те били обгрижвани от него и още двама отишли си от тоя свят капелани, та затова дон Бианкини се обърнал за помощ към Светия престол. Оттам го посъветвали да търси подкрепления в чужбина и той веднага се сетил за Полша, където свещенослужителите продължават да бъдат на мода. Не минало много време и на вратата на дома на дон Бианкини почукали петима млади, руси и ентусиазирани мъже в расо. Тоест такива, каквито старият свещенослужител не бил виждал отдавна и които го изпълнили с умиление. Приел ги, нахранил ги и им раздал адресите на своите енориаши. Поляците се хвърлили да благославят с усърдие и ако се вярва на влиятелния в. „Република", след Великден те ще се приберат вкъщи с доста подаръци и пари, получени като милостиня от вярващите.
Що се отнася до официалната статистика на Ватикана, то тя никак не е розова за необходимостта на Италия от свещеници. През последните 30 години те са намалели с близо една пета и сега 23 на сто от енорийските църкви нямат наставник. Освен това средната възраст на проповядващите сега в Италия божията правда свещенослужители вече е 60 години. Тоест млади местни попълнения за църквата няма и ако тя иска да запази своето влияние на Апенините, занапред ще трябва със сигурност да внася свещеници от чужбина. На дневен ред са поляците.
Няма коментари:
Публикуване на коментар