"Чети [о, Мухаммед] в името на твоя Господ, Който сътвори - сътвори човека от съсирек! Чети! Твоят Господ е Най-щедрият, Онзи, Който научи чрез калема, научи човека на онова, което не е знаел" (Коран, 96: 1-5)
Мюсюлманите проявявали пълна сериозност както при спазването на всички предписания и забрани на Корана, така и при изпълнението на повелите в кораничните знамения, които насърчават, дори заповядват усвояването на знания. Тази сериозност в подчинението е най-голямата движеща сила, която е дала начален тласък на мюсюлманите да започнат и продължат изследванията си в областта на физиката, химията, медицината, астрономията и геологията. Благодарение на това в ислямския свят се появили крупни учени. Един от тях е ал-Кинди, който е имал интереси в различни научни сфери и осъществил задълбочени изследвания в много области.
KOЙ Е АЛ-КИНДИ?
Ал-Кинди е живял в град Куфе между 801 г. и 873 г. Пълното му наименование е Ебу Юсуф Якуб ибн Исхак ал-Кинди. В западната литература се споменава като Alkindus. Семейството му имало значително влияние в държавата и управлявало град Куфе. Първоначално ал-Кинди започва заниманията си в Басра, където притежавал значително имущество, наследено от предците му, които приели исляма от сподвижниците на Пророка по времето на владетеля ел-Еш'ас. По време на управлението на халиф ал-Мемун (813-833) ал-Кинди се установява в столицата на абасидския халифат Багдад, който е средище на културата в онази епоха. В резултат на ползотворната му дейност получава повишение и е назначен за астроном в двореца. През 837 г. стои пред съвременниците си в изследването на небесните тела. Ал-Кинди става учител на сина на халиф ал-Мемун Ахмед в Самара. Близките му контакти с Абасидите приключват със смъртта на халиф ел-Васък в 847 г. След 861 г. ал-Кинди отново се връща в библиотеката си. Умира в 873 г.
В седемдесет и двегодишния си живот ал-Кинди е осъществил изследвания в редица области и написал стойностни трудове. В труда си Китаб фи махийети'л-илим ве аксамихи (Трактат за естеството и дяловете на науката) ученият е направил опит за систематизиране на научните знания. Нека се спрем накратко на част от темите, разработени от ал-Кинди.
ФИЗИКА
Според ал-Кинди всичко в пространството е относително, както и физичните явления в природата. Времето, пространството и скоростта са относителни явления, свързани помежду си. Ал-Кинди смята, че "времето съществува чрез движението, тялото - също, а движението - чрез телата". Той твърди, че "в такъв случай тялото, движението и времето нямат преднина помежду си". Ал-Кинди изтъква, че всяко нещо е относително спрямо другите неща. От друга страна, според гледната точка на наблюдаващия човек всичко пак е относително. Теорията, която ал-Кинди се опитва да обясни, давайки пример със слизащите и качващите се хора, Айнщайн обяснява с движещите се вагони.
Според физиката на ал-Кинди времето е процесът на съществуване на тялото. А скоростта и бавният ход са свойства на движението.
Ал-Кинди обяснява бавния ход с думите: "Онова, което наричаме бавно, протича продължително време."
Още в ранния си период ал-Кинди е написал трактат за оптиката, основавайки се на изследванията на Евклид. La Aspectus е заглавието на анализа върху този трактат, написан на латински, благодарение на който Западът се запознава с Оптиката на Евклид.
МАТЕМАТИКА
Ал-Кинди има оригинални изследвания в областта на аритметиката и геометрията, които заслужават внимание. Най-важното му изследване е свързано с отражението на светлината и кълбовидността на Вселената. Ал-Кинди се е занимавал и с геометричните свойства на космическото пространство и е доказал, че Вселената има кълбовидна форма, а не е безкрайна, и стигнал до извода, че Земята също е кръгла. С единайсетте трактата, осем от които са за теорията на числата, два - за измерване на съотношенията и времето, един - за относителните величини, той създава основите на модерната аритметика.
В трактатите си ал-Кинди пише за теми като увод в аритметиката, индийските цифри, обясненията на числата, хармонията на числата, еднобожието от гледна точка на числата, действия с прости числа близнаци, предположение чрез числа и др.
Освен това ал-Кинди е създал и основите на геометрията за космическото пространство и написал следните трактати, свързани с нея: за кълбовидността на Вселената, за кълбовидността на простите елементи и на най-отдалечените маси, за сферичните форми, трактат за изчисляване на азимут върху сферата, трактат за кълбовидността на моретата и водната повърхност, трактат за регулиране на сфера, трактат за равнината на еклиптиката и за построяване на сфера, онагледяваща положенията на останалите небесни тела.
Няма коментари:
Публикуване на коментар