100 млрд. долара за закат в банките на Персийския залив
На конференция в Манама, столицата на Бахрейн, преминала под надслов: „Благотворителната дейност. Проект за пробуждане”, организирана от асоциацията „Реформа”, катарският изследовател Али Карадаги заяви, че през 2008 г. в банките на страните от Персийския залив се съхранява натрупаната сума от четири трилиона долара. От тях 100 милиарда са отделени за закат - благотворителната милостиня, която е един от стълбовете на ислямската догматика. Световната финансова криза обаче е станала причината банковите институции в региона да загубят около един – един и половина трилиона долара.
Участниците във форума отправиха призив ислямската благотворителност да придобие постоянен, а не епизодичен характер. Тя трябва да бъде насочена най-вече за социални нужди, борба срещу безработицата и създаване на нови работни места. Основният обсъждан въпрос е бил дали този финансов поток да бъде насочен единствено към мюсюлманите. Присъстващите са се обединили около тезата, че последователите на тази религия трябва да бъдат основния обект на помощта. Подчертано е било, че около един милиард и половина души в света живеят под чертата на бедността. Около половината от тях са в ислямския свят, наброяващ приблизително 1,5 милиарда жители. Следователно на практика половината от мюсюлманите по света попадат в тази декласирана социална група. Важна теза, развита от основните докладчици е, че ислямската благотворителност трябва да бъде материализирана единствено от колективен субект, а не да представлява индивидуална дейност. Освен това границите на нейния обхват трябва да бъдат международни, а не национални или регионални.
Бившият министър на религиозните дела и вакъфите в Судан Исам Бешир е изразил становището, че финансовите потоци следва да се насочат към всички точки на земното кълбо, подпомагайки проекти, насочени срещу „секуларзацията и атеизма”. С това той за пореден път защитава тезата, че предназначението на въпросните огромни парични суми трябва да бъде ориентирано само към разпространението на исляма.
Участниците в конференцията са се опитали да очертаят възможностите за положителни дивиденти от подобна дейност извън ислямския свят. Те са подчертали, че успешната благотворителност не е само финансово стимулирана, а трябва да приеме преди всичко доброволен характер. Като пример е цитирана практиката в САЩ, където съществуват 71 хиляди благотворителни субекти. Сумата, която последните са разпределили предимно за социални проекти, надхвърля 550 милиарда долара.
Членът на ръководството на европейска ислямска младежка организация Айман Ахмед е поставил акцент върху привличането на младежта към доброволната благотворителна дейност. Според него именно в това се корени огромната разлика между европейската и арабската благотворителност. Той е изнесъл данни, според които над 91% от младите канадци над 15-годишна възраст са взели участие в някаква благотворителна акция. За Германия този процент е 45%, а за САЩ – 44%. В Израел юридическите лица, занимаващите се с благотворителност, са 35 хиляди. Те са успели да привлекат около 11 милиарда долара дарения само за една година. В същото време благотворителността е непозната, на практика, за техните връстници в арабско-мюсюлманския свят.
Интересното е, че както обикновено в дискусията нищо не е споменато за контрола върху насочването на тези огромни финансови средства. Понятието „социални нужди”, произтичащо от недотам конкретните формулировки в шариатските източници, се възприема твърде общо. По тази причина нееднократно парите за закат са попадали в организации и лица, които се занимават с терористична дейност. Многобройни са примерите в това отношение. По-известните са даренията на съпругата на бившия саудитски посланик във Вашингтон за дружества, които според официалните власти в САЩ са близки до Ал Кайда. Подобен акт стана причина САЩ да затворят границите си за едно от лицата на евроисляма - Тарик Рамадан. Последният е дарил малко над хиляда долара на организация, която се оказала близка до радикалното движение „Хамас”. Най-скандален е фактът, че значителна част от членовете на Ал Кайда, пленени от американските войски при превземането на Кабул през 2001 г., са притежавали идентификационни карти на кувейтска благотворителна фондация.
http://www.orientbg.info / Минаре България
Няма коментари:
Публикуване на коментар